Santander Bank Polska otrzymał indywidualne zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) odnoszące się do polityki dywidendowej banku w II poł. 2021 r., według której bank spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty do 100% dywidendy z zysku za 2020 r., podał bank. Jednocześnie Komisja, po zastosowaniu dodatkowych kryteriów związanych z portfelem kredytów walutowych banku, uznała, że maksymalny poziom dywidendy za ub.r. może wynieść 30% zysku za 2020 r.
„Według stanu na dzień 31 marca 2021 r. (kwartalne dane banku dotyczące funduszy własnych) i 31 maja 2021 r. (miesięczne dane banku dotyczące portfela należności), bank w zakresie podstawowych kryteriów polityki dywidendowej, spełniał wymagania kwalifikujące do wypłaty do 100% dywidendy z zysku banku wypracowanego w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Po zastosowaniu dodatkowych kryteriów określonych przez KNF w polityce dywidendowej z tytułu posiadanego przez bank portfela walutowych kredytów mieszkaniowych dla gospodarstw domowych stopa dywidendy na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym została skorygowana łącznie o 70 pkt proc. W konsekwencji maksymalna stopa dywidendy po zastosowaniu dodatkowych kryteriów może wynieść do 30% zysku wypracowanego w roku 2020” – czytamy w komunikacie.
Ponadto KNF zaleciła bankowi niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (tj. z 2019 r. oraz lat wcześniejszych) oraz wykupów akcji własnych, zakończono.
W marcu br. akcjonariusze Santander Bank Polska zdecydowali o zatrzymaniu całości zysku wypracowanego w 2020 roku i utworzeniu kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy wysokości 50% zysku za ubiegły rok, tj. w wysokości 369,2 mln zł.
Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 229,31 mld zł na koniec 2020 r.
Źródło: ISBnews