Komputronik chce zwiększyć przychody w całym swoim roku finansowym w ujęciu r/r i zachować „rozsądną” rentowność operacyjną, poinformował ISBtech prezes Wojciech Buczkowski.
„Wierzę, że uda nam się w perspektywie całego roku finansowego zwiększyć przychody. Liczymy na poprawę nastrojów konsumenckich oraz oczekujemy wzrostu przeciętnych cen sprzedawanych produktów. Udaje nam się nieco odzyskiwać utracone udziały rynkowe, a to również generuje optymizm. Nie jest możliwe działanie w sposób nierentowny na dłuższą skalę. Dodatkowo mamy świadomość konieczności realizacji rat układowych, które znacząco obciążą cash flow spółki. Nasze wewnętrzne plany zakładają rozsądną rentowność operacyjną, a do tej pory udawało nam się je realizować” – powiedział Buczkowski w rozmowie z ISBtech.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 856,67 mln zł w r.obr. 2022/2023 wobec 1 772,94 mln zł rok wcześniej. Prezes Komputronika zaznaczył, że sytuacja finansowa spółki jest „absolutnie stabilna”.
„Z racji tego, że nie korzystamy z produktów bankowych ze względu na wytyczne przepisów bankowych oraz dużą awersję do ryzyka wśród ubezpieczycieli kredytów kupieckich – nasze koszty finansowe są na niskim poziomie. Ponosimy głównie koszty zarządzania walutami i koszty faktoringu należności handlowych. Cieszy nas to, że rynek dostrzega ciężką, mozolną i sumienną pracę, jaką wykonaliśmy. Przez blisko 3 lata kupowaliśmy towar handlowy od naszych dostawców za gotówkę w formie przedpłat lub w ramach limitu zabezpieczonego kaucją pieniężną. To dziś przynosi efekty. W trudnych czasach, gdzie większość naszych konkurentów posiada długie terminy płatności, a i tak często spóźnia się z płatnościami, dystrybutorzy i producenci wyraźniej dostrzegają nasze atuty. Nasze zakupy są stabilne i przewidywalne, mamy efektywnie bardzo krótkie terminy płatności i płacimy zawsze na czas. Pozytywnie się wyróżniamy wśród dużych klientów z naszej branży, a to owocuje wzrostem zaufania, które ma przełożenie na konkretne decyzje” – dodał prezes.
Wskazał ponadto, że w ostatnich miesiącach Komputronik mocno pracował nad zwiększeniem kredytów kupieckich, opartych nie tylko na jego depozytach pieniężnych, ale także na zaufaniu właśnie (podjęciu ryzyka) przez dostawców.
„Zaowocowało to znacznym powiększeniem dostępnego koszyka kredytów kupieckich. Nasi dostawcy udostępnili nam łącznie już kilkadziesiąt milionów kredytu kupieckiego. Dzięki temu udaje nam się utrzymywać optymalne stany magazynowe i dobrą płynność finansową, a jednocześnie zadbaliśmy o większy potencjał zakupów w przyszłości – w szczególności w najlepszych okresach handlowych dla naszej branży” – wskazał Buczkowski.
W jego ocenie wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie roku sytuacja w branży się poprawi.
„Ostatecznie nadwyżki towarów zostaną wyprzedane, a nowe dostawy dostosowane do oczekiwanego popytu. Muszą również rosnąć marże sprzedawców, w innym scenariuszu sprzedaż będzie po prostu nieopłacalna. Pozytywnym sygnałem jest to, że producenci odczuwając dużą presję ze strony wszystkich swoich partnerów, zapowiedzieli zmiany, które umożliwią osiąganie godziwych i dostosowanych do rosnących kosztów marż” – zaznaczył prezes.
Stwierdził, że branża obawia się efektu uruchomienia programu przekazywania laptopów uczniom czwartych klas szkół podstawowych.
„Podmioty startujące w przetargu osiągną bardzo minimalne marże, również producenci zaoferują bardzo agresywne ceny, bo dostawy pozwolą na zmniejszenie nadwyżek w ich łańcuchach dostaw. Rozdanie około 400 tys. laptopów z pewnością wpłynie na ograniczenie sprzedaży. Dodatkowo pojawienie się dodatkowego komputera w rodzinie może zwiększyć podaż na rynku laptopów używanych. Jednak wprowadzenie bonu na zakup komputera i osprzętu dla nauczycieli postrzegamy jako potencjalnie bardzo pozytywny impuls. Jako sprzedawca specjalizowany możemy zaoferować nauczycielom nie tylko ciekawe, dostosowane do ich potrzeb rozwiązania, pomóc im w ich wyborze, ale także wesprzeć w przypadku ewentualnych problemów ze sprzętem. Widzimy szczególnie duży potencjał zwiększenia zainteresowania naszą niedrogą usługą 'zdalny informatyk’. Gwarantuje ona szybką pomoc m.in. w konfiguracji, optymalizacji działania komputera czy usuwaniu wirusów, a także wsparcie merytoryczne naszych specjalistów w instalacji oraz obsłudze oprogramowania” – podsumował Buczkowski.
Komputronik to dystrybutor sprzętu IT. Posiada sklep internetowy oraz sieć sklepów stacjonarnych w całym kraju. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews