LPP podpisało umowę współpracy z polskim startupem Use Waste, której efektem ma być opracowanie innowacyjnej technologii produkcji przędzy z odpadów tekstylnych, podała spółka. Na mocy obowiązującego do końca 2023 roku kontraktu wypracowana zostanie naukowa metoda pełnego recyklingu zużytych tkanin poliestrowych w oparciu o ideę textile-to-textile.
W ślad za złożonymi zobowiązaniami, zapisanymi w ogłoszonej w 2019 roku strategii zrównoważonego rozwoju For People For Our Planet na lata 2020-2025, polski producent odzieży podpisał umowę, w ramach której do końca przyszłego roku przeznaczy 1 mln zł na opracowanie nowoczesnej technologii pozwalającej zutylizować poliestrowe odpady tekstylne, podano.
„Branża odzieżowa od lat boryka się z problemem braku dostępu do technologii, która pozwalałaby w pełni wykorzystywać odpady tekstylne na potrzeby produkcji nowych tkanin. Obecnie mniej niż 1% tekstyliów jest poddawanych recyklingowi, a to za sprawą braku na rynku technologii, które mogłyby być wykorzystywane na dużą skalę. Mając tego świadomość, już w 2019 roku, gdy ogłaszaliśmy naszą nową strategię zrównoważonego rozwoju, założyliśmy włączenie się w proces poszukiwania i rozpowszechnienia rozwiązania, które pozwoliłoby traktować zużytą odzież nie jako odpad, lecz zasób” – powiedziała dyrektor ds. zakupów i ESG w LPP Dorota Jankowska-Tomków, cytowana w komunikacie.
Obecnie w branży odzieżowej większość tkanin, które poddawane są recyklingowi, jest kaskadowana do zastosowań o niższej wartości (downcycling), np. jako surowiec do wytwarzania ścierek, materiałów izolacyjnych czy wypełniaczy. Jak zapewniają naukowcy z Use Waste, celem nawiązanej z LPP współpracy ma być wypracowanie światowego standardu technologii transformacji tekstyliów poliestrowych w pełnowartościową przędzę przy uzyskaniu minimalnego impaktu na środowisko i maksymalizacji recyklingu odpadów, podkreślono.
„Od wielu lat śledzimy rozwój technologii recyklingu PET, jak również innych odpadów z tworzyw sztucznych. W rezultacie opracowaliśmy nowoczesną technologię, która została opatentowana i pozwala przetwarzać odpady tworzyw sztucznych w paliwa. Teraz chcemy iść o krok dalej i zająć się badaniami nad skutecznym i skalowalnym przetwarzaniem odpadów odzieżowych, które są wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorstw gospodarki odpadami. Dotychczas zużyte tekstylia były w niewielkiej części wykorzystywane jako nośnik energii w spalarniach odpadów, a w jeszcze mniejszym stopniu jako surowiec do produkcji włókien, a docelowo ubrań. W większości zaś zalegały na wysypiskach śmieci zanieczyszczając środowisko” – dodał dyrektor w Use Waste i prezes Handerek Technologies Adam Hańderek.
Branża odzieżowa korzysta z coraz większej ilości tkanin pochodzących z recyklingu, ale najczęściej surowiec jest pozyskiwany z innych branż, w przypadku poliestru przede wszystkim z branży opakowaniowej, gdzie tkaniny powstają z przetworzonych butelek PET. Współpraca pomiędzy LPP i Use Waste ma na celu opracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby na ponowne wykorzystanie tekstylnych odpadów poliestrowych jako surowca do produkcji włókien i nadałoby im wartość materialną.
LPP zarządza markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku.
Źródło: ISBnews