Metrum Cryoflex weźmie udział w badaniach klinicznych we Francji, które mogą stanowić przełom w nauce i leczeniu spastyczności poudarowej, podano w komunikacie. Spółka może zdecydować się na IPO na warszawskiej giełdzie nawet w 2025 roku, wynika z informacji ISBnews.
„Polska firma, która od wielu lat projektuje i wprowadza na światowe rynki wyroby medyczne do małoinwazyjnego leczenia różnych jednostek chorobowych z wykorzystaniem niskiej temperatury, została wybrana do udziału w badaniach klinicznych we Francji, które mogą stanowić przełom w nauce i leczeniu spastyczności poudarowej. Chodzi o zastosowanie aparatu Cry-S Painless do zabiegu krioneurolizy. Jeszcze w grudniu odbędą się szkolenia neurochirurgów, rehabilitantów biorących udział w badaniu, a w styczniu przyszłego roku ruszy właściwa faza badawcza” – czytamy w komunikacie.
Tematem badań jest ocena przezskórnej krioneurotomii (krioneurolizy) w porównaniu z chirurgiczną, otwartą neurotomią w korekcji deformacji stopy końsko-szpotawej u pacjentów z oporną na leczenie spastycznością kończyn dolnych po udarze mózgu, jako wieloośrodkowe, randomizowane, kontrolowane badanie równoważności metod leczenia.
„Z dumą chciałbym podkreślić, że zostaliśmy wybrani jako najlepszy dostawca aparatu oraz sond do zabiegu krioneurolizy dla wszystkich ośrodków badawczych we Francji. Nasz aparat Cry-S Painless w 18-miesięcznych testach użytkowych na pacjentach poprzedzających powstanie protokołu badawczego został uznany jako najnowocześniejszy oraz wszechstronny aparat do leczenia bólu i redukcji efektów spastyki poudarowej, zostawiając chociażby amerykańskich producentów za sobą. Bezpieczeństwo oraz osiągnięta skuteczność terapeutyczna metody leczenia przy użyciu aparatu Cry-S Painless potwierdziły, że wybór polskiej firmy sprzyja realizacji planu badawczego oraz osiągnięciu zakładanych wyników terapeutycznych” – skomentował członek zarządu i dyrektor naukowy Metrum Cryoflex Edmund Kiełbasa, cytowany w komunikacie.
Od stycznia 2025 roku, po instalacji aparatów w francuskich szpitalach, rozpocznie się właściwa faza się badawcza, która potrwa do 2027 roku. W badaniu klinicznym weźmie udział aż siedem szpitali z Francji, które kompleksowo zajmują się leczeniem spastyczności.
„Oprócz Kliniki Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poitiers, będącej sponsorem i koordynatorem badania, do programu zakwalifikowane zostały szpitale: Paris University Hospital, Rennes University Hospital, Raymond Poincaré University Hospital, Montpellier University Hospital oraz Saint-Étienne Hospital. W 2022 roku Klinika w Poitiers wystąpiła o grant badawczy.„Częściowe wyniki badań będą publikowane regularnie, po zakończeniu każdej fazy badania. Dzięki tej transparentności o polskim wyrobie będą mogły dowiedzieć się inne kraje, co wpłynie na rozwój metody leczenia oraz promocję polskiego producenta. Zabiegi krioneurolizy polskim wyrobem wykonywane są już m.in. we Włoszech, Luxemburgu, Łotwie, Argentynie, Hiszpanii i Portugalii” – dodał Kiełbasa.
Metrum Cryoflex to polski producent aparatury medycznej. Firma istnieje na rynku od 1992 roku i w ciągu ostatnich 29 lat wyposażyła ponad 10 000 jednostek na światowym i polskim rynku. W szerokiej ofercie firmy znajdują się aparaty do kriochirurgii (seria CRYO-S), krioanalgezji oraz wysokoenergetyczne lasery chirurgiczne. Metrum Cryoflex jest globalną marką obecną na pięciu kontynentach. Obecnie działa w niemal 50 krajach.
Źródło: ISBnews