Ministerstwo Finansów informuje, że 11 marca br. dokonano wyceny trzech transz obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o łącznej wartości nominalnej 8 mld USD, przy historycznie największym popycie zgłoszonym przez inwestorów, podał resort. To największa emisja obligacji skarbowych na rynku dolara amerykańskiego, podkreślono.
„Ministerstwo Finansów informuje, że 11 marca br. dokonano wyceny trzech transz obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich o łącznej wartości nominalnej 8 mld USD:
* obligacje 5-letnie o wartości nominalnej 1,5 mld USD i terminie zapadalności 18 marca 2029 roku wyceniono na 70 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 28 lutego 2029, co oznacza rentowność 4,797%, przy rocznym kuponie 4,625%
* obligacje 10-letnie o wartości nominalnej 3 mld USD i terminie zapadalności 18 września 2034 roku wyceniono na 105 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 lutego 2034, co oznacza rentowność 5,162%, przy rocznym kuponie 5,125%
* obligacje 30-letnie o wartości nominalnej 3,5 mld USD i terminie zapadalności 18 marca 2054 roku wyceniono na 130 punktów bazowych powyżej rentowności amerykańskich obligacji rządowych o terminie zapadalności 15 listopada 2053, co oznacza rentowność 5,580%, przy rocznym kuponie 5,500%” – czytamy w komunikacie.
„Emisja obligacji cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony stabilnych i długoterminowych inwestorów, którzy już kolejny raz w bieżącym roku wyraźnie potwierdzili zaufanie do fundamentów polskiej gospodarki. Historycznie największy popyt zgłoszony przez inwestorów miał bezpośrednie przełożenie na wielkość samej transakcji – to największa emisja obligacji skarbowych na rynku dolara amerykańskiego” – czytamy dalej.
Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonego przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych.
Kierownikami konsorcjum organizującego emisje były banki: Citi, Deutsche Bank, J.P. Morgan oraz Santander.
Źródło: ISBnews