Lipiec przyniósł uspokojenie na polskim rynku akcji, a obroty na GPW pokazują, że okres wakacyjny trwa w najlepsze. Sezon wyników finansowych spółek już się rozpoczął, ale większość raportów będzie publikowana pod koniec sierpnia, dlatego za wcześnie na wyciąganie wiążących wniosków, uważają zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.
Wartość nominalna obrotów na GPW spadła poniżej 20 mld po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku i wyniosła 18,3 mld zł, co oznacza spadek o prawie 16% w skali miesiąca i o 21% r/r.
Jak wskazał Michał Ficenes, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI, porównując obroty tego okresu wakacyjnego z poprzednim, nie sposób nie zauważyć, że w ubiegłym roku na wakacje nie dało się pojechać (lockdown’y na całym świecie), a w tym roku jest już inaczej.
„Inwestorom przyda się wypoczynek przed większością raportów za pierwsze półrocze 2021 roku oraz na budowę oczekiwań co do roku 2022, w środowisku w dalszym ciągu pewnej niepewności. Dotychczas wyniki opublikowało około ¼ spółek z naszego grona inwestycyjnego (mam tu na myśli spółki zarówno obecne w portfelach, jak i te spełniające kryterium płynności, czy szeroko rozumianego „quality” – łącznie około 120 spółek)). Dlatego na wyciąganie wiążących wniosków jest jeszcze za wcześnie. Większość raportów za II kwartał będzie publikowana w końcówce sierpnia, stąd z wnioskami musimy poczekać jeszcze miesiąc. Do tej pory liczba (bez uwzględnienia skali „pobicia”, bądź „niedowiezienia” oczekiwań) pozytywnych i negatywnych zaskoczeń rozkłada się z grubsza równomiernie, podczas gdy w poprzednim okresie raportowym (I kwartał), przeważały te „na plus””- napisał zarządzający Michał Stalmach w comiesięcznej analizie Towarzystwa.
Jak wskazał, w lipcu główne indeksy zyskały kolejno mWIG40 2,8%, WIG20 2,3% oraz sWIG80 1,0%, kontynuując dobrą passę trwającą od kwietnia ubiegłego roku. Indeks blue chips, w ujęciu dolarowym, zyskał w lipcu 1,4%, co było wynikiem zdecydowanie lepszym, niż 6,7% przeceny w przypadku MSCI EM.
Według zarządzającego, rynkom azjatyckim ciążą obawy o wzrost gospodarczy w tle z czwartą falą COVID-19, co jest efektem niskiego poziomu zaszczepienia społeczeństw. Ponadto, decyzje na temat nowych, radykalnych regulacji dotyczących sektorów technologicznego, prywatnej edukacji oraz deweloperów, spowodowały silną przecenę ich reprezentantów.
„Chiny chcą utrudnić rodzimym firmom dostęp do kapitału na rynku amerykańskim oraz wzmocnić nadzór nad nimi. Migracja kapitału z rynku chińskiego, który jest zdecydowanie największą składowa MSCI Emerging Markets (udział to 37%), stanowi szansę dla innych rynków wschodzących, w tym naszego rynku lokalnego (warto w tym miejscu wspomnieć, że waga Polski w indeksie MSCI EM to obecnie jedynie 0,7%)” – czytamy dalej.
W zakresie szczepień powoli zbliżamy się do zrównania liczby osób zaszczepionych pierwszą (18,4 mln) i drugą (16,2 mln) dawką. Jak wskazano, niepokojąca jest jednak malejąca dzienna liczba szczepień.
„W 38 mln kraju zaszczepiła się jak dotąd tylko ok. połowa społeczeństwa, choć wraz z liczbą osób niezaszczepionych, ale z przebytą chorobą, osiągamy już prawdopodobnie pułap odporności zbiorowej. W temacie COVID-19 wciąż czekamy na rozwój sytuacji w związku z rozprzestrzeniającym się wariantem Delta. Z jednej strony jesteśmy już w połowie zaszczepieni oraz znajdujemy się w typowym okresie mniejszej aktywności wirusów (lato), z drugiej strony wiemy, że jest to obecnie dominujący wariant na świecie o bardzo wysokim współczynniku R0. Nie oczekujemy jednak już kolejnych lockdownów w Polsce” – dodał Michał Ficenes.
Jak podkreśla Ficenes, nie można natomiast wykluczyć, że pewne ograniczenia będą wprowadzane lokalnie, na obszarach o niższym odsetku zaszczepionych.
Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.
Źródło: ISBnews