Giełdowy Rynek Towarów Rolno-Spożywczych ma szansę rozwijać się w kraju rolniczym, jakim jest Polska i będzie przynosił korzyści m.in. samym rolnikom, np. jako punkt odniesienia w zakresie cen ich produktów, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
„Giełda zbożowa tj. platforma spożywcza, to jest moje marzenie od wielu lat. Wielu o tym mówiło, również moich poprzedników, ministrów – nie udało się jakoś tego uruchomić. My jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że ta platforma zaczyna działać. Są kolejne transakcje, myślę, że w kolejnych tygodniach będą następne. Setki ton, tysiące ton – na początek pszenicy – w kolejnych miesiącach będą to następne grupy produktów sprzedawane” – powiedział Ardanowski w rozmowie z ISBnews.TV.
Podkreślił, że giełda spożywcza ze względu na położenie Polski i na to, że jesteśmy dużym krajem rolniczym, ma szansę naprawdę się rozwinąć.
„Jestem przekonany, że korzyści dla polskiego rolnictwa, ze względu na funkcjonowanie tej giełdy, będą rozliczne. Po pierwsze, odbywają się realne transakcje wystandaryzowanych grup produktów, na początek zboża. Jest pewność zapłaty. Uzyskiwane ceny są najbardziej obiektywne, to ceny rynkowe, będące efektem podaży i popytu. Ta cena jest znana nie tylko tym, którzy między sobą handlowali, ale jest ceną oficjalną i powszechnie dostępną. Wpływa również na poziom transakcji gdzieś w Polsce, gdzie ludzie będą między sobą sprzedawali – młynarz, przetwórnia pasz, pośrednik w handlu zbożem. Rolnik będzie mógł rano sprawdzić, jaka była cena pszenicy w tym dniu, czy w tym tygodniu i takich cen – z pewnym korektami ewentualnie lokalnymi – oczekiwać” – dodał minister.
W połowie maja br. odbyła się pierwsza aukcja sprzedaży pszenicy na Rynku Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii (TGE). Przedmiotem aukcji było 250 ton pszenicy klasy B oferowanej przez prywatnego producenta rolnego.
Giełdowy Rynek Towarów Rolno-Spożywczych został uruchomiony w ramach projektu realizowanego przez GPW wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Zgodnie z harmonogramem, do końca sierpnia trwa okres pilotażu, podczas którego organizatorzy rynku pozyskują kolejnych uczestników rynku – magazynów autoryzowanych oraz domów maklerskich. Obrót pszenicą na RTRS jest prowadzony w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot).
Źródło: ISBnews