Polska Grupa Energetyczna (PGE) zdecydowała o sprzedaży spółki zależnej PGE Paliwa (dawniej EDF Paliwa – przed przejęciem polskich aktywów EDF przez PGE w listopadzie 2017 roku) i rozpoczęła proces negocjacji z podmiotami zainteresowanymi jej zakupem, podała grupa.
„Decyzja ta ma na celu uproszczenie struktury i procesów operacyjnych Grupy PGE, a także jest spójna z oczekiwaniami Ministerstwa Aktywów Państwowych wobec spółek sektora energetycznego z udziałem Skarbu Państwa” – czytamy w komunikacie.
PGE Paliwa realizuje dostawy węgla pochodzącego z importu głównie dla klientów zewnętrznych, zlokalizowanych w większości w północnej Polsce, a także w niewielkiej części na potrzeby Elektrociepłowni Wybrzeże. Jest importerem jakościowego i wysokoenergetycznego węgla.
„Wartością spółki PGE Paliwa jest baza klientów, dla których realizowane są dostawy surowca, obejmująca m.in. podmioty z obszaru energetyki cieplnej i zawodowej oraz sektora przemysłowego, doświadczeni pracownicy wyspecjalizowani w handlu paliwem węglowym a także posiadane kontrakty” – czytamy dalej.
Węgiel dostępny w ofercie PGE Paliwa charakteryzuje się niską zawartością popiołu i siarki przy jednocześnie wysokiej wartości opałowej, a także niską zawartością pierwiastków takich jak: chlor, fluor, rtęć czy azot. Węgiel importowany przez PGE Paliwa przeznaczony jest głównie dla tych odbiorców, którzy nie posiadają odpowiednich instalacji oczyszczania spalin, a wobec tego nie mogliby dotrzymać norm środowiskowych spalając węgiel o innych parametrach jakościowych, podano także.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews