PKN Orlen liczy, że akcje Polskiej Grupy Górniczej (PGG), które koncern pośrednio posiada, przejdą do wydzielonego przez Skarb Państwa podmiotu, poinformował prezes Daniel Obajtek.
„Premier Sasin zapowiedział wydzielenie aktywów węglowych do osobnego podmiotu. Sądzę, że nasze wydzielone aktywa węglowe również tam trafią” – powiedział Obajtek podczas spotkania z dziennikarzami.
Dodał, że ze względu na obecną politykę instytucji finansowych posiadanie aktywów węglowych może stanowić przeszkodę dla pozyskiwania finansowanie.
Wśród akcjonariuszy Polskiej Grupy Górniczej jest przejęta przez PKN Orlen Energa (poprzez spółkę Energa Kogeneracja), a także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG, poprzez spółkę PGNiG Termika). PKN Orlen zawarł dziś ze Skarbem Państwa w sprawie procesu przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews