Produkcja nawozów azotowych Grupy Azoty wzrosła w sierpniu br. do 251 tys. ton z 239 tys. ton rok wcześniej, podała spółka, prezentując wstępne skonsolidowane wyniki produkcyjne.
Produkcja nawozów wieloskładnikowych spadła do 54 tys. ton z 72 tys. ton, a nawozów specjalistycznych pozostała na niezmienionym poziomie 9 tys. ton.
W segmencie chemia produkcja pigmentów nie zmieniła się i wyniosła 2 tys. ton, mocznika wzrosła do 86 tys. ton z 67 tys. ton, a produktów OXO – do 5 tys. ton z 4 tys. ton.
Segment tworzywa odnotował spadek produkcji poliamidu do 7 tys. ton z 11 tys. ton.
W sierpniu spółki grupy kapitałowej wyprodukowały zgodnie z szacunkami 251 tys. ton nawozów azotowych – dla porównania w maju było to 140 tys. ton. W obszarze nawozów wieloskładnikowych w lipcu Grupa Azoty raportowała produkcję na poziomie 47 tys. ton, a sierpniowe
szacunki to 54 tys. ton. Wzrost produkcji nawozów wynika ze zwiększającego się popytu, którego zmiana jest szczególnie widoczna na tle popytu obserwowanego w pierwszym półroczu 2023 r., podkreślono w komunikacie.
W Segmencie Tworzyw i Chemii istotną barierą wzrostów pozostaje nadal import produktów spoza Unii Europejskiej nieobjętych cłami, produkowanych z użyciem tańszych surowców i często pochodzących również z krajów objętych sankcjami wojennymi.
„Zgodnie z prognozami, od III kwartału obserwujemy istotne ożywienie w segmencie Agro – w związku z tym spółki grupy kapitałowej zwiększają produkcję nawozów. Wyzwaniem dla Grupy Azoty nadal pozostaje wymagająca sytuacja w Segmentach Tworzyw oraz Chemii,
gdzie istotną rolę odgrywa duży, niekontrolowany napływ do Europy produktów wytwarzanych poza UE, w oparciu o tańsze surowce, które są produkowane w mniej wymagającym otoczeniu regulacyjnym, głównie w krajach azjatyckich” – powiedział prezes Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews