Pepco Group odnotowało 1 043 mln euro przychodów w III kw. roku obrotowego 2020/2021 (kwiecień – czerwiec 2021), co oznacza wzrost o 46,7% r/r (w walucie sprawozdawczej), podała spółka. W samym III kw. grupa otworzyła 117 nowych sklepów, a w I-III kw. r.obr. – łącznie 342 sklepy.
Dynamika przychodów księgowych (dla wszystkich sklepów), w warunkach porównywalnych (LFL) wyniosła w III kw. r.obr. 29,3%, natomiast dynamika przychodów sklepów prowadzących sprzedaż, w warunkach porównywalnych (LFL) sięgnęła odpowiednio 14,8%.
„Trzeci kwartał poprzedniego roku obrotowego był najtrudniejszym kwartałem z powodu zakłóceń w handlu wynikających z pandemii. Spółka straciła wtedy łącznie 6 895 (18,4%) tygodni handlowych wobec 3 222 (7,5%) w kwartale omawianym obecnie. Na wyniki w bieżącym roku pozytywny wpływ miało zmniejszenie liczby zamknięć sklepów w związku z COVID-19 – w ostatnim tygodniu kwartału wszystkie sklepy były czynne” – czytamy w komunikacie.
Pepco zwraca uwagę na „stabilny wzrost sprzedaży w podstawowych segmentach, przy stałym kursie walutowym, w warunkach porównywalnych (LFL)”:
- Pepco: wzrost o 37,3% LFL w III kw., wzrost o 9,6% LFL w okresie od początku roku obr. (YTD);
- Poundland / Dealz: wzrost o 21,1% LFL w III kw., wzrost o 3,9% w okresie YTD.
„W trzecim kwartale roku wykonaliśmy znaczące postępy. Poziom sprzedaży wszystkich trzech naszych marek wykazał się odpornością, gdy klienci Pepco, Poundland i Dealz powracali do sklepów, jak tylko obostrzenia związane z epidemią COVID-19 zostały poluzowane. Kontynuowaliśmy inwestycje w dalszy rozwój naszej działalności, otwierając 117 nowych sklepów w okresie trzech miesięcy i 342 od początku roku. Podpisaliśmy umowę na przejęcie 29 sklepów w Austrii. Grupa zmodernizowała również 260 sklepów Pepco oraz, po przejęciu Fultons Foods jesienią 2020 roku, wprowadziliśmy pełną ofertę artykułów chłodzonych i mrożonych do 42 sklepów Poundland” – skomentował CEO Andy Bond, cytowany w komunikacie.
Na początku kwartału zamkniętych było 1 075 (33%) sklepów w 11 regionach, po czym, do 27 czerwca, nastąpiło pełne otwarcie i związane z tym odbicie sprzedaży. Pandemia dotknęła również analogiczny okres ubiegłego roku – wówczas Pepco utraciło łącznie 6 895 (18,4%) tygodni handlowych wobec 3 222 (7,5%) tygodni utraconych w bieżącym kwartale sprawozdawczym. W tym kontekście należy rozpatrywać wynik LFL, który w ciągu omawianego kwartału wzrósł o 29,3% (6,8% YTD), przy czym bardziej miarodajnym wskaźnikiem tego, jak radziła sobie grupa w omawianym okresie jest wynik LFL dla otwartych sklepów, gdzie wzrost wyniósł 14,8% (9,6% YTD), wskazała spółka.
„Działania strategiczne koncentrowały się na zwiększeniu liczby sklepów przy jednoczesnym wzmacnianiu oferty dla klientów we wszystkich markach. W III kwartale Pepco powiększyło sieć o 95 nowych sklepów, otwierając je na wszystkich z 14 obecnych rynków. Weszło też do Hiszpanii, na swój drugi rynek w Europie Zachodniej. Kontynuowany był program przebudowy istniejących sklepów, w ramach którego 8 z nich zostało powiększonych i/lub przeniesionych” – czytamy w komunikacie.
Miniony kwartał to również kontynuacja rozwijania formatu Dealz w Polsce i Hiszpanii. Od początku roku otwarto 51 sklepów, a w ciągu omawianego kwartału uruchomiono ich 24, podano także.
Od początku roku Pepco zwiększyło liczbę swych sklepów o 224, co stanowi wzrost o 15,5% r/r. W ciągu III kwartału r.obr. otwarto 95 nowych sklepów we wszystkich 14 regionach, w tym pierwsze sklepy w Hiszpanii. Ponadto Pepco kontynuowało rozbudowę lub przeniosło kolejne 8 sklepów (39 YTD), a zgodnie z założeniami w całym roku obrotowym planuje otworzyć 330 sklepów.
Pepco Group prowadzi działalność w dwóch segmentach rynkowych: poprzez Pepco (sieć wielobranżowych sklepów dyskontowych) oraz Poundland/Dealz (sieć sklepów działających w modelu zakupów impulsowych artykułów spożywczych, ogólnego przeznaczenia, sezonowych i artykułów pierwszej potrzeby sprzedawanych w formule cen jednorodnych). Spółka zadebiutowała na GPW w maju 2021 r.
Źródło: ISBnews