Najbardziej odpowiednią formą prawną dla REIT-ów czyli spółek inwestujących w nieruchomości, które przynoszą dochód z najmu, byłaby spółka akcyjna, notowana na GPW, uważa Konfederacja Lewiatan. Prace nad projektem ustawy o REIT-ach ma rozpocząć powołany niedawno zespół międzyresortowy.
„Forma prawna REIT-ów, czyli spółek inwestujących w nieruchomości, które przynoszą dochód z najmu, powinna zapewnić transparentność, bezpieczeństwo, ale i elastyczność oraz dostępność dla inwestora. Najlepszą formą prawną dla takich podmiotów byłaby spółka akcyjna z wymogiem notowania na rynku regulowanym (GPW), tj. spółka publiczna” – czytamy w komunikacie.
Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan Adriana Zwolińskiego, można wskazać kilka zalet takiej formy prawnej.
„Jest bardziej przystępna oraz nieobarczona wysokim progiem wejścia dla inwestora indywidualnego. Jest też atrakcyjną formą pozyskania kapitału. Ponadto instytucje prawne oraz przepisy organizacyjne dotyczące bezpieczeństwa obrotu giełdowego (w tym obowiązki informacyjne), czy też środowisko standardów na GPW w formie ładu korporacyjnego zwiększają bezpieczeństwo inwestowania” – podkreślił Zwoliński, cytowany w komunikacie.
W jego ocenie, także „z perspektywy praktycznej spółka publiczna jest względnie łatwą formą do legislacyjnego zastosowania jeśli chodzi o REIT-y”.
Przed kilkunastoma tygodniami został powołany specjalny międzyresortowy zespół, który rozpocznie prace nad ustawą o REIT-ach. To kolejna próba wprowadzenia do polskiego systemu prawnego tych specjalnych podmiotów gospodarczych (spółek lub funduszy) inwestujących w najem nieruchomości. Poprzedni projekt ustawy, określający REIT-y, jako FINN-y (Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości), nie został przyjęty przez Sejm.
Krytycznie wobec REIT-ów wypowiadał się dotychczas Narodowy Bank Polski. W ocenie NBP, biorąc pod uwagę sytuację w polskim sektorze nieruchomości, plany wprowadzenia do polskiego prawa instytucji tzw. REIT-ów mogą generować ryzyko dla stabilności sektora finansowego oraz gospodarstw domowych, które jako niedoświadczeni inwestorzy będą narażone na utratę oszczędności. NBP już wcześniej krytycznie oceniał włączenie do projektu ustawy nieruchomości komercyjnych, a także wprowadzanie REIT-ów na rynku nieruchomości mieszkaniowych, bo – w ocenie banku centralnego – spowoduje to dalszy wzrost cen.
Źródło: ISBnews