Udział w funduszach własnych banków instrumentów dłużnych stanowiących kapitał Tier II lub instrumentów zaliczanych do kapitału dodatkowego Tier I będzie w najbliższych latach wzrastał, przewiduje Narodowy Bank Polski (NBP).
„W nadchodzących latach można oczekiwać dalszego wzrostu udziału w funduszach własnych instrumentów dłużnych stanowiących kapitał Tier II lub instrumentów zaliczanych do kapitału dodatkowego Tier I w związku z potrzebą zapewnienia odpowiedniego poziomu funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych na pokrycie wymogów MREL” – czytamy w raporcie „Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2020 r.”
W ocenie NBP, sektor bankowy utrzymał wysokie wyposażenie w kapitał i zdolność do absorpcji szoków wynikłych z pandemii COVID-19.
W 2020 r. fundusze własne sektora wzrosły o 7,7% (14,8 mld zł). Tradycyjnie najistotniejszym źródłem wzrostu kapitału podstawowego Tier I (wzrost o 12,9 mld zł, 7,6% r/r) były zyski wypracowane w poprzednich latach i zysk bieżącego roku, zaliczone do kapitału, wskazał bank centralny.
„Do wzrostu kapitału Tier II (1,8 mld zł, 8% r/r) w bankach komercyjnych przyczyniły się nowe emisje podporządkowanych instrumentów dłużnych i pożyczki podporządkowane. Skala emisji lub zaciągniętych nowych pożyczek podporządkowanych była stosunkowo duża na tle ostatnich 5 lat i znacznie przekroczyła wielkość zobowiązań, które zapadły, zamortyzowały się lub zostały umorzone w procesie przymusowej restrukturyzacji czy likwidacji banku” – czytamy dalej.
Negatywny wpływ na wzrost funduszy własnych miały przede wszystkim straty z działalności (w tym związane z programem ugód z klientami frankowymi), a także m.in. korekta w kapitale podstawowym Tier I z tytułu tzw. filtrów ostrożnościowych (1,4 mld zł).
„Negatywny wpływ na fundusze własne miało także umorzenie akcji lub udziałów (razem 0,9 mld zł) związane z przeprowadzonymi przymusowymi restrukturyzacjami kilku małych banków, a także z przekształceniem jednego małego banku komercyjnego w oddział instytucji kredytowej. Łącznie czynniki te uszczupliły fundusze własne banków o ponad 6 mld zł” – napisano w raporcie.
Mimo pewnego ożywienia w pozyskiwaniu przez banki kapitału Tier II, w strukturze funduszy własnych sektora bakowego dominował kapitał podstawowy Tier I (stanowił ponad 88%), podkreślono.
Źródło: ISBnews