Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał dwie decyzje warunkowe, na mocy których Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek, podał Urząd. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach.
Gemini Polska posiada 96 aptek własnych oraz jest organizatorem sieci franczyzowej obejmującej 180 aptek. Apteka Wrzeszcz prowadzi 16 aptek w 9 miastach. Apteka Trójmiasto posiada 20 aptek w 12 miastach. Wszystkie apteki należące do przejmowanych spółek należą do sieci franczyzowej organizowanej przez Gemini Polska i prowadzone są pod szyldem „Gemini”, podano.
„W trakcie postępowania, podobnie jak we wcześniejszych decyzjach dotyczących koncentracji na rynku farmaceutycznym, przyjęto, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek. Ponadto analiza UOKiK wykazała, że pomimo tego, że przejmowane apteki należą do sieci franczyzowej przejmującej spółki, to stanowią konkurencję dla aptek własnych Gemini Polska” – czytamy w komunikacie.
„Nasza analiza lokalnych rynków wykazała, że na kilku z nich może dojść do ograniczenia konkurencji. Jednak sprzedaż trzech aptek zapobiegnie negatywnym skutkom transakcji, które mogły być odczuwalne dla konsumentów w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach” – podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w materiale.
Zgodnie z nałożonym warunkiem w decyzji dotyczącej Apteka Wrzeszcz – Gemini Polska musi sprzedać aptekę położoną w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2. Natomiast warunkiem przejęcia spółki Apteka Trójmiasto jest sprzedaż aptek w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 19C oraz w Suwałkach przy ul. 1 Maja 6. Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co Gemini Polska i musi zostać zaakceptowany przez prezesa UOKiK. W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną. Treść tego postanowienia również będzie wymagała akceptacji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podkreślono.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Źródło: ISBnews