Pekao Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w br. preferuje strategie niebenchmarkowe z nastawieniem na stabilne modele biznesowe spółek zagranicznych, mające historię wypłaty dywidendy, poinformował dyrektor Zespołu Zarządzania Akcjami Rynków Zagranicznych Piotr Stopiński, CFA. W dobie relatywnie wysokich stóp procentowych i z perspektywą podwyższonej inflacji przez najbliższe kwartały, inwestor powinien patrzeć nie tylko na wycenę, ale również na to, co może być mu wypłacone w formie dywidendy, podkreślił.
„W 2023 roku widzimy dalej balans ryzyk skłaniający nas do ostrożności. W I połowie 2023 roku układ sił przemawia za defensywnym pozycjonowaniem, a II połowa, gdy już baza składników inflacji może zdecydowanie spadać w ujęciu rok do roku, powinna być lepsza dla spółek bardziej eksponowanych na cykl gospodarczy. Odnosimy wrażenie, że spółki będą bardzo ostrożnie podchodziły do prognozowania swoich wyników, a przez to inwestorzy nie będą mieli jednoznacznych sygnałów odnośnie trajektorii finansowej firm” – napisał Stopiński w analizie „Perspektywy rynkowe. Scenariusze dla rynków na I półrocze 2023 roku”.
Pekao TFI obawia się, że przy zwiększonej niepewności, przedsiębiorstwa będą bardziej konserwatywnie podchodziły do kwestii inwestycyjnych oraz rozwoju produktów, co potencjalnie może skutkować stopniowym wychodzeniem z nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, dodał.
„W 2023 roku preferujemy strategie niebenchmarkowe z nastawieniem na stabilne modele biznesowe mające historię wypłaty dywidendy. W dobie relatywnie wysokich stóp procentowych i z perspektywą podwyższonej inflacji przez najbliższe kwartały, inwestor powinien patrzeć nie tylko na wycenę, ale również na to, co może być mu wypłacone w formie dywidendy. Prostym założeniem jest, że jeśli firmom rośnie zysk, nawet tylko dzięki inflacji, to przy zdrowym bilansie (tzn. niskim zadłużeniu), tak samo powinna rosnąć dywidenda na akcję. Z innej strony, rmy o stabilnej polityce dywidendowej, tj. takiej, która opiera się na wypłacie stałej części zysków, mają bardziej dojrzałe biznesy, co w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekładało się na niższą zmienność akcji” – wskazał dyrektor.
W szerszym horyzoncie, ujmując nasze długoterminowe podejście do inwestowania na globalnych rynkach akcji, Pekao TFI dąży do tworzenia portfeli tematycznych, zaznaczył Stopiński.
„Wiele okazji inwestycyjnych na giełdach ucieka klasycznym podziałom regionalnym, branżowym, czy nawet bardziej skomplikowanym. Stąd również w 2023 roku preferujemy niebenchmarkowe strategie akcyjne, tj. oparte o wybór spółek nieskrępowany indeksem odniesienia poprzez sektor czy region” – podsumował.
Źródło: ISBnews