Na skutek nowelizacji ustawy o wakacjach kredytowych wyniki grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego w II kw. oraz w całym 2024 r. zostaną obciążone poprzez dokonanie korekty wartości bilansowej brutto złotowych kredytów hipotecznych o szacunkową kwotę około 489 mln zł (w tym korekty wartości bilansowej brutto kredytów hipotecznych PKO Banku Hipotecznego w kwocie około 61 mln zł), podał bank.
W efekcie wejścia w życie przepisów Ustawy klienci będą mieli możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego udzielonego do dnia 1 lipca 2022 r. w walucie polskiej w wymiarze dwóch miesięcy od dnia 1 czerwca 2024 r. do dnia 31 sierpnia 2024 r. oraz w wymiarze dwóch miesięcy od dnia 1 września 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r., przypomniał bank.
„Szacunek oparty jest na założeniu, że około 24% klientów posiadających kredyt hipoteczny udzielony w polskich złotych będzie uprawnionych i zdecyduje się na skorzystanie z wakacji kredytowych. Ostateczna wartość korekty uzależniona będzie m.in. od liczby klientów korzystających z wakacji kredytowych” – czytamy w komunikacie.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 501,5 mld zł na koniec 2023 r.
Źródło: ISBnews
Niech lepiej napiszą ile zarabiają na odsetkach w kredytach hipotecznych. Rata kapitału wynosi 1/20, a cała reszta to odsetki, które są praktycznie czystym zyskiem dla banku. Dlatego brakiem wstydu jest twierdzenie przez banki, że stracą na wakacjach kredytowych. Obciążane to są portfele ludzi, przez to że banki całe ryzyko przerzucają właśnie na klienta. Tego typu twierdzenia i artykuły są mocno nie na miejscu.