Sektor towarowy skończył tydzień ze stratami, spowodowanymi głównie spadkami w segmentach energii i metali przemysłowych. Inwestorzy i traderzy dostosowali swoje pozycje w oczekiwaniu na wybory w USA 5 listopada – kluczowe wydarzenie, które wprowadza znaczące ryzyko ze względu na dużą niepewność co do wyników. To przedwyborcze repozycjonowanie podkreśla próbę skomplikowanego balansowania między nastrojami rynkowymi a potencjalnymi skutkami gospodarczymi. Bloomberg Commodity Total Return Index, ceniony za zdywersyfikowaną ekspozycję na energię, metale i rolnictwo, zwiększył swoją wartość o około 5% od początku roku. Wzrosty w segmencie metali szlachetnych, towarów miękkich i metali przemysłowych zrównoważyły spadki w sektorach zbóż i energii, przy czym ten ostatni ucierpiał głównie przez głęboki, 41-procentowy spadek cen gazu ziemnego.
Energia
Największe spadki odnotowano w sektorze energetycznym, głównie z powodu utrzymujących się niskich cen gazu ziemnego przy prognozach cieplejszej pogody w USA i Europie, która wskazuje na mniejsze zapotrzebowanie na paliwa grzewcze. Ceny ropy naftowej wahały się pod wpływem wiadomości z Bliskiego Wschodu – po odwecie Izraela na Iran nastąpił spadek, po czym ceny ponownie wzrosły przed weekendem, kiedy to Iran zagroził dalszymi działaniami, które mogłyby być realizowane przez wspierane przez niego grupy w Iraku. Dodatkowo spekulacje na temat kolejnego opóźnienia planów OPEC+, dotyczących przywracania ograniczonej produkcji, lepsze od oczekiwań dane gospodarcze z USA oraz działania stymulacyjne Chin pomogły ustabilizować ceny przed kluczowym poziomem wsparcia.
Fundusze hedgingowe przyjęły obecnie strategię sprzedaży przy wzrostach cen ropy naftowej. W połączeniu ze słabą już pozycją w produktach paliwowych, zwłaszcza w destylatach, oraz globalnymi obawami o popyt i nadmiarem mocy rafineryjnych, ryzyko inwestycyjne coraz bardziej koncentruje się na potencjalnych wzrostach cen, które mogą wystąpić przy każdej korzystnej zmianie w analizie technicznej lub fundamentalnej.
Metale szlachetne
Ten sektor odnotował niewielki tygodniowy spadek po tym, jak rekordowy rajd złota zatrzymał się, zmierzając następnie w stronę drobnej korekty przed wyborami w USA. Był to w ostatnim czasie kluczowy czynnik wpływający na wzrosty cen, które miały miejsce mimo solidnych danych gospodarczych z USA i rosnących rentowności, czyli aspektów mogących zmniejszyć tempo i głębokość przyszłych obniżek stóp procentowych. Obecnie widzimy ryzyko korekty o ponad 100 USD, które może wystąpić w tym tygodniu. Będzie to oczywiście zależne od wyników wyborów, natomiast ryzyko to może zyskać na znaczeniu szczególnie w sytuacji, jeśli wyniki uniemożliwią jednej z partii zdobycie kontroli nad Białym Domem i Kongresem, czyli nie dokona się scenariusz, w którym pojawią się obawy dotyczące nadmiernych wydatków rządowych, potencjalnie prowadzących do wzrostu wskaźnika długu do PKB oraz zaostrzających obawy inflacyjne.
Ogólnie rzecz biorąc nadal utrzymujemy jednak nasze od dawna optymistyczne spojrzenie na złoto, oparte na obawach o niestabilność fiskalną, popycie na bezpieczne aktywa, napięciach geopolitycznych, procesie dedolaryzacji, który napędza silny popyt ze strony banków centralnych, oraz na tym, że inwestorzy chińscy zwracają się ku złotu w obliczu rekordowo niskiego oprocentowania oszczędności. Ostatnio, jak wspomniano, zwiększyły się także niepewności związane z konsekwencjami wyborów prezydenckich w USA. Dodatkowo, mimo mniej gołębiego tonu po opublikowaniu licznych dobrych danych gospodarczych, oczekuje się, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe 7 listopada, co może wspierać dodatkowy popyt na ETF-y oparte na złocie.
Metale przemysłowe
Indeks Metali Przemysłowych BCOM odnotował piąty, choć jednocześnie niewielki, tygodniowy spadek, na który wpływ miały przede wszystkim cynk i aluminium. Po wrześniowym rajdzie napędzanym przez chińskie stymulacje i oczekiwania na obniżki stóp w USA, metale te osłabły z powodu obaw, że środki stymulacyjne nie wystarczą, aby sprostać znacznym wyzwaniom Chin, zwłaszcza w kontekście możliwości wprowadzenia ceł na chiński eksport w przypadku potencjalnego ustanowienia administracji Trumpa. Wsparcie pojawiło się po tym, jak aktywność w chińskim przemyśle niespodziewanie wzrosła w październiku, co może sugerować poprawę nastrojów. Oprócz wyborów w USA, traderzy skoncentrują się na odbywającym się w tym tygodniu kluczowym zebraniu najwyższego organu legislacyjnego Chin oraz nadchodzącym posiedzeniu Rezerwy Federalnej.
Miedź HG wciąż znajduje wsparcie w okolicach 4,30 USD za funta, a nadchodzące wydarzenia mogą określić, czy poziom ten nadal będzie przyciągał nabywców. Nasze optymistyczne, długoterminowe spojrzenie pozostaje niezmienne. Opieramy je na solidnym popycie, zwłaszcza w kontekście transformacji energetycznej, który może prowadzić do niedoboru podaży. Dzieje się tak, ponieważ górnicy borykają się z trudnościami w zwiększaniu produkcji w obliczu rosnących kosztów surowców, spadku jakości rudy, zmian klimatycznych oraz rosnących kosztów regulacyjnych i interwencji rządowych. Ogólny trend wzrostowy od niskiego poziomu pandemicznego w 2020 roku wydaje się dobrze ugruntowany i wymagałby tygodniowego zamknięcia poniżej 4 USD, by sytuacja uległa zmianie.
Źródło: Ole Hansen / Saxo