Mamy 148 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 21 440, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 996 osób.
„Mamy 148 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (18), dolnośląskiego (15), lubelskiego (10), świętokrzyskiego (4), opolskiego (4), pomorskiego (3), podlaskiego (3), lubuskiego (1), zachodniopomorskiego (1)” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.
„Ze względu na 34 zdublowane przypadki zakażeń przez WSSE Poznań – odejmujemy je z wykazu woj. wielkopolskiego” – poinformowano także.
W ciągu ubiegłej doby nie zanotowano żadnego zgonu z powodu COVID-19.
Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 21 440 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.
Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 767 tys. testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 16,5 tys.
Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowane było 2 268 osób, 78 259 zostało objętych kwarantanną, a 19 587 – nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 996 osób. Wyzdrowiało 9 276 osób.
Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach mają być zawieszone do 7 czerwca, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.
Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.
Jednocześnie stopniowo znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. W ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki w tym tygodniu otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. W autobusach i tramwajach wolnych może pozostać jedynie 30% wszystkich miejsc (dotychczas było to 50% miejsc siedzących). Od 25 maja wznowione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo będzie możliwe przeprowadzanie konsultacji z nauczycielami. Mają być także wznawiane zajęcia w domach kultury.
Wcześniej ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych – liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.
W ramach II etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).
Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.
W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.
Dotychczas na świecie zanotowano ponad 5,4 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,6 mln). W ostatnich dniach najszybciej – poza Stanami Zjednoczonymi – wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (363 tys.) i Rosji (koronawirusa wykryto już u ponad 344 tys. osób)
Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).
W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 260 tys.), Hiszpanii (ponad 235 tys.), we Włoszech (ponad 229 tys.), we Francji (ponad 182 tys.), Niemczech (ponad 180 tys.). A także ponad 57 tys. w Belgii, ponad 45 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.
Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi – ponad 36 tys. i na Ukrainie – 20 tys. oraz w Rumunii – ponad 18 tys. i w Czechach – ponad 9 tys.
Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 345 tys. osób. Wśród nich: 97 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 36 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 32 tys. we Włoszech, ponad 28 tys. osób we Francji i ponad 28 tys. w Hiszpanii.
Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 2,1 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 366 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, 160 tys. pacjentów w Niemczech, 150 tys. pacjentów w Hiszpanii, u ponad 149 tys. pacjentów w Brazylii i u ponad 140 tys. we Włoszech.
Źródło: ISBnews