Podczas pandemii 28% małych i średnich firm z branży spożywczej zwiększyło budżety na odnowienia parków maszyn i urządzeń (MiU), wynika z badania Siemens Financial Services (Siemens FS) w Polsce. 5% ankietowanych zmniejszyło budżety na ten cel. Sama częstotliwość odnowień wzrosła wśród 17% podmiotów. W perspektywie najbliższych miesięcy prawie jedna trzecia przedsiębiorstw planuje zwiększyć nakłady na odnowienia. Ponad połowa badanych chce inwestować wyłącznie w nowe urządzenia.
W przypadku automatyzacji procesów produkcji 16% badanych zainwestowało w rozwój tego obszaru w czasie pandemii. Z kolei 27% przedsiębiorstw deklaruje, że również w najbliższych miesiącach zwiększy nakłady na automatyzację, podano.
„Wyniki naszego badania pokazują, że mimo wymagającej sytuacji na rynku część polskich firm spożywczych inwestowała w okresie pandemii. W porównaniu do pomiaru przeprowadzonego tuż przed wybuchem Covid-19 skala inwestycji w automatyzację procesów produkcji jest mniejsza. Warto jednak podkreślić, że stopień odnowień parku maszyn i urządzeń, jak i wyniki ze sprzedaży krajowej utrzymały się na stabilnym poziomie, dzięki czemu firmy z tej branży zachowały swoją zdolność do konkurowania” – powiedział prezes Siemens Financial Services w Polsce Tomasz Kukulski, cytowany w komunikacie.
Sub-indeks MiU dla przedsiębiorstw spożywczych wynosi obecnie 48,76 pkt wobec 50,29 pkt w marcu 2020 roku. Większość przedsiębiorstw utrzymała wcześniej wypracowaną zdolność do ekspansji, dzięki czemu odnotowano minimalny spadek zdolności do konkurowania w porównaniu do poprzedniego pomiaru. Wpływ na taki wynik miało spowolnienie inwestycji w automatyzację, ale większość firm utrzymała tempo odnowień parku MiU.
Firmy spożywcze już teraz inwestują w rozwój i powinny utrzymać ten kierunek. Potwierdzają to globalne szacunki Siemens Financial Services, według których przedsiębiorstwa z tej branży w ciągu najbliższych 5 lat powinny przeznaczyć ponad 14 mld zł na inwestycje w cyfrową modernizację, aby utrzymać wysoką konkurencyjność, podkreślono.
Większość polskich przedsiębiorców (80%) z branży spożywczej utrzymała na niezmienionym poziomie udział finansowania zewnętrznego w inwestycjach w parki MiU wobec okresu przed pandemią. Dodatkowo 15% firm zamierza ten udział jeszcze zwiększyć w kolejnych miesiącach.
„W branży spożywczej ponad 40% ankietowanych firm wskazuje, że dywersyfikuje źródła finansowania MiU (środki własne, leasing, kredyt, dotacja). Pandemia wyraźnie wpłynęła na sposób pozyskiwania kapitału i podejmowane decyzje w tym zakresie przez producentów. Obecnie 48% przedsiębiorstw wymienia środki własne jako główne źródło finansowania MiU i jest to znaczący wzrost w porównaniu do czasu przed pandemią (26%). W marcu ub. roku jedna czwarta badanych wymieniała taki wariant jako dominujący, gdy aktualnie niecałe 12% podaje, że korzysta głównie z zewnętrznego finansowania” – podsumowano.
Badanie z przedstawicielami 100 małych i średnich firm zrealizował Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research we wrześniu 2020 r. Uczestnikami badania byli przedsiębiorcy z branży spożywczej z całej Polski, posiadający własny park maszyn i urządzań (MiU). Wykorzystano metodę ilościową, technikę standaryzowanych wywiadów telefonicznych (CATI).
Źródło: ISBnews