Ponad 1/3 Polaków (36%) nie wie, na co wyda swoje środki w 2025 roku, zaś 31% zamierza budować oszczędności, wynika z badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niemal połowa badanych (49%) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach, podano także.
Czynniki geopolityczne i poczucie mniejszego bezpieczeństwa, mogą prowadzić do większej ostrożności w planowaniu wydatków i inwestycji długoterminowych.
„Kluczowymi celami na 2025 rok, poza bieżącymi oszczędnościami, są budowa poduszki finansowej (31%) i wymarzone wakacje (28%). Dla prawie co piątego Polaka (19%) priorytetem pozostaje spłata zobowiązań. Zaskakujące jednak, że 36% dorosłych wciąż nie wie, na co przeznaczy swoje środki w nadchodzącym roku – to może świadczyć o ostrożnym podejściu do planowania budżetu w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej” – czytamy w badaniu „Noworoczne plany finansowe Polaków”.
Zwiększenie wydatków w przyszłym roku Polacy planują w jednej dziedzinie – zdrowia i kondycji fizycznej (14% wskazań) i rezygnują z wydatków np. na elektronikę oraz rozrywkę.
„Jednocześnie wiele osób myśli o gromadzeniu oszczędności na większe cele, takie jak zakup nieruchomości, podróże czy inwestycje – co deklaruje 21% respondentów. Co czwarty Polak (24%) chce bardziej kontrolować swoje finanse, eliminując niepotrzebne zakupy” – czytamy dalej.
Niemal połowa badanych (49%) nie spodziewa się zwiększenia swoich dochodów w następnych 12 miesiącach, podano także.
„Ci, którym zależy na podreperowaniu domowego budżetu, najczęściej chcą znaleźć dodatkowe źródło przychodu (27%) lub sprzedać niepotrzebne rzeczy (19%). Zmianę pracy jako sposób na poprawę finansów rozważa 1/10 respondentów” – napisano też w materiale.
Najpopularniejsze strategie poprawienia sytuacji materialnej to ograniczenie impulsywnych zakupów (45%) oraz poszukiwanie korzystniejszych ofert (39%).
„Badanie pokazało, że Polacy, mimo ambitnych planów na 2025 rok, z niepokojem patrzą w przyszłość, obawiając się wpływu czynników zewnętrznych na swoje finanse. Inflacja, stopy procentowe i sytuacja na rynku pracy to główne powody niepokoju aż dla 74% respondentów. Co więcej, dla ponad jednej trzeciej z nich (34%) te obawy są wyjątkowo silne, co podkreśla, jak dużą rolę odgrywa niepewność ekonomiczna w codziennym życiu Polaków” – czytamy dalej.
Jak wskazuje główny analityk BIG InfoMonitor Waldemar Rogowski, rok 2025 przyniesie dalsze wyzwania w zarządzaniu budżetem, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia, które zmuszą Polaków do większej ostrożności w wydatkach.
„Wzrost obciążeń związanych z codziennymi zakupami oraz nadal wysokie koszty obsługi kredytów sprawią, że część osób skupi się na oszczędzaniu i przynajmniej częściowej rezygnacji z przyjemności takich jak rozrywka, czy kupowanie elektroniki. Z kolei czynniki geopolityczne i poczucie mniejszego bezpieczeństwa, mogą prowadzić do większej ostrożności w planowaniu wydatków i inwestycji długoterminowych. Polacy będą więc szukać sposobów na zwiększenie swoich oszczędności, jednocześnie ograniczając ryzyko związane z większymi zobowiązaniami. Te czynniki z pewnością skłonią do jeszcze większego nacisku na budowanie finansowej stabilności, ograniczanie zbędnych wydatków oraz szukanie bezpieczniejszych opcji finansowych. Każdemu z nas się to przyda” – podsumował Rogowski.
Badanie „Noworoczne plany finansowe Polaków” zrealizowane metodą CAWI przez Quality Watch na zlecenie BIG InfoMonitor, na próbie 1061 Polaków w wieku 18+, grudzień 2024 r.
Źródło: ISBnews