Ok. 15,3 mln osób, czyli 40% populacji Polski zamieszkuje powiaty, w których w czasie pandemii prędkość pobierania danych była niewystarczająca, wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) pt. „Nierównomierna jakość dostępu do internetu w Polsce w dobie pandemii COVID-19”.
„W czasie pandemii w 184 powiatach (niemal połowa wszystkich) zamieszkiwanych przez 15,3 mln osób, większość wykonywanych testów przepustowości łącza wskazywała na niedostateczną prędkość pobierania danych. Najgorzej pod tym względem było w województwach mazowieckim i świętokrzyskim. Dotyczy to połączeń za pośrednictwem domowych sieci wi-fi, najpopularniejszego sposobu łączenia się z internetem z domu. Pod koniec ubiegłego roku sytuacja uległa poprawie – liczba powiatów dotkniętych jakąkolwiek formą zagrożenia wykluczeniem zmalała o 36. Jednak aby poradzić sobie z niedostatecznym dostępem do łączy o dużej przepustowości potrzebny jest rozwój sieci 5G” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Dlatego wg autorów raportu w najbliższym czasie szczególnie istotne będą: aukcja częstotliwości z pasma C planowana na początek 2022 r. oraz rozdysponowanie pasma 700 MHz, również możliwe do przeprowadzenia w 2022 r. W pierwszym przypadku kluczowe będzie odpowiednie skonstruowanie obowiązków pokryciowych. Z kolei w drugim, wybór odpowiedniego modelu podziału dostępnych częstotliwości, poinformował kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE Ignacy Święcicki.
W czasie pandemii w 53% wszystkich powiatów wystąpiła przynajmniej jedna forma zagrożenia wykluczeniem cyfrowym ze względu na niedostateczną prędkość łączności z internetem. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie świętokrzyskim, w którym 11 na 14 powiatów jest zagrożonych tym rodzajem wykluczenia. Z kolei prędkość pobierania danych na łączach mobilnych spadła w 214 powiatach (63% wszystkich).
„Nieco inaczej wyglądała sytuacja pod względem dostępu do internetu mobilnego, testowanego na urządzeniach mobilnych (bez pośrednictwa sieci wi-fi). Tu 167 powiatów było zagrożonych przynajmniej jedną formą wykluczenia, z czego w 94 oznaczało to zarówno prędkość pobierania, jak i wysyłania danych poniżej przyjętego progu efektywności komunikacji. Jest to odpowiednio 44% i 25% wszystkich powiatów. Zagrożenie wykluczeniem wynikające z niskiej jakości sieci mobilnej jest skoncentrowane na Mazowszu i w województwach wschodnich” – czytamy dalej.
Z punktu widzenia rozwoju Polski oraz zapewnienia strategicznej odporności (resilience) działania dotyczące rozdysponowania częstotliwości powinny przyczyniać się do realizacji celu publicznego, jakim jest powszechny dostęp do wysokiej jakości internetu. Doświadczenia innych krajów (Szwecji, Włoch czy Niemiec) powinny być inspiracją dla procesów przygotowywanych w Polsce. W szczególności dotyczy to zbliżającej się aukcji na częstotliwości z pasma C. W ramach warunków koniecznych do spełnienia przez zwycięzców aukcji powinny być wskazane konkretne parametry sieci (np. prędkość transmisji danych powyżej 100 Mbps), obszary (konkretne gminy i tereny gminne, współrzędne punktów kontrolnych, określone szlaki transportowe) i terminy realizacji. Wprowadzeniu jakichkolwiek obowiązków musi również towarzyszyć monitorowanie ich realizacji, wynika z raportu.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny z historią sięgającą 1928 roku. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna.
Źródło: ISBnews