Nieco ponad połowa (52%) badanych Polaków twierdzi, że w obecnej sytuacji związanej z wojną w Ukrainie czułaby się bezpieczniej, gdyby Polska była w strefie euro, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Ponad 2/3 respondentów (68%) obawia się spadku wartości polskiej waluty, zaś co dziesiąty przyznaje, że od momentu wybuchu wojny kupił obcą walutę, głównie po to, aby ochronić swoje oszczędności.
„Polacy są podzieleni w sprawie potencjalnego przystąpienia Polski do strefy euro. 52% badanych przyznaje, że gdyby w Polsce obowiązywało obecnie euro – w sytuacji wojny w sąsiednim kraju – czuliby się finansowo bezpieczniej. Taki punkt widzenia zdecydowanie częściej reprezentują mężczyźni niż kobiety (57% versus 47%), a także osoby z najmłodszej badanej grupy wiekowej od 18 do 24 lat (61%)” – czytamy w komunikacie.
Niemal połowa badanych (48%) twierdzi, że przynależność do strefy euro nie dałaby im większego poczucia spokoju w obszarze finansów. Zdecydowanie najczęściej tego zdania są kobiety (54%) oraz osoby z grupy wiekowej od 35 do 44 lat (55%).
Co piąty badany (19%) deklaruje, że nie ma żadnych obaw dotyczących potencjalnego dołączenia Polski do strefy euro. Mężczyźni nieco częściej niż kobiety deklarują brak obaw (22% versus 16%).
„Zdecydowanie największe obawy dotyczą wzrostu cen przy zmianie złotówki na euro. Dotyczy to wszystkich grup demograficznych, chociaż ta opinia jest wyraźniejsza wśród kobiet (61%) oraz osób z grupy wiekowej od 35 do 44 lat (64%)” – czytamy dalej.
Co dziesiąty Polak przyznaje, że od momentu napadu Rosji na Ukrainę kupił jakąś obcą walutę, wynika także z badania.
Główną przyczyną zakupu obcych walut była ochrona oszczędności oraz łącząca się z nią obawa przed znaczącym osłabieniem złotówki. Niemal co piąty respondent, który zakupił po wybuchu wojny obcą walutę zrobił to ze strachu przez wojną i koniecznością ucieczki do innego kraju.
Badanie zostało zrealizowane w dniach 17-23 marca 2022 r. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1 072). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.
Źródło: ISBnews
Dla kogo ten sondaż robiony ?? nikt kto ma trochę oleju w głowie nie popiera wprowadzenia euro czy emeryt który ma 1500zł emerytury będzie miał nagle 1500 euro ? kraje które wprowadziły euro tak tego żałują że przyjeżdżają do nas na zakupy… mając własną walutę jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku no i przede wszystkim mamy suwerenność i nie jesteśmy pod butem eurokołchozu możemy prowadzić własną politykę pieniężną tego nam zazdroszczą eurokraci