Ponad połowę wszystkich wpisów (54%) do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej w I kw. przedsiębiorcy uzyskali przez internet, poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Najwięcej wśród nich było osób zajmujących się handlem z terenu woj. mazowieckiego. Od II kwartału 2021 r. wpisu online do CEIDG można dokonywać już tylko przez platformę Biznes.gov.pl.
W I kw. online założonych zostało 38,8 tys. firm, a łącznie online i tradycyjnie – 71,4 tys. firm.
W ostatnich latach z roku na rok wrastała liczba firm zakładanych przez internet. Prawie 42% wszystkich działalności gospodarczych, które Polacy otworzyli w 2020 r. była rejestrowana online. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej (20,7%) i prawie trzy razy tyle, co w 2018 r. (15,5%). W ciągu trzech ostatnich lat liczba firm założonych przez internet wzrosła ponad dwukrotnie: z 50,4 tys. w 2018 r. do 109,8 tys. w 2020 r. Tylko w styczniu br. firmy założone online stanowiły blisko 55% wszystkich nowych aktywnych podmiotów gospodarczych w Polsce, a w całym pierwszym kwartale ten odsetek wyniósł 54%. W styczniu 2020 r. było to 23,4%, podał resort.
Dotychczas firmę można było założyć online na dwa sposoby – składając wniosek o wpis do rejestru CEIDG przez stronę ceidg.gov.pl lub przez platformę Biznes.gov.pl.
„W II kwartale tego roku łączymy oba te portale dla przedsiębiorców. Powstaje Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Chcemy w ten sposób uprościć i przyspieszyć całą procedurę załatwiania spraw urzędowych, w tym także podatkowych i organizacyjnych, przez Internet. Już dziś na Biznes.gov.pl za pośrednictwem intuicyjnych kreatorów przedsiębiorca jest prowadzony krok po kroku nie tylko przez proces rejestracji firmy, ale też przy okazji każdej zmiany w CEIDG” – zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie.
Dużą popularnością wśród przedsiębiorców zakładających firmę przez internet cieszy się detaliczna i hurtowa działalność handlowa. Tylko w 2020 r. drogą elektroniczną wpłynęło do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej 19,1 tys. wniosków dotyczących tego sektora. Drugą najpopularniejszą kategorią branżową była działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 18,4 tys. zgłoszeń. Na trzecim i czwartym miejscu znalazły się: informacja i telekomunikacja (14,5 tys.) oraz budownictwo (14,3 tys.).
Dane z CEIDG z ostatnich lat pokazują, że w zakresie rozpoczynania własnej działalności przez internet najbardziej aktywne są osoby młode – ponad połowa z nich nie ma 40 lat i prowadzi swoje firmy na Mazowszu. W 2020 r. 46,1 tys. firm założyli przedsiębiorcy w wieku 28-37 lat, a 30,2 tys. – 18-27 lat.
W zeszłym roku mężczyźni założyli 68,8 tys. firm (63%), przeważnie w branży budowlanej (12,8 tys. wniosków), kobiety natomiast – 41 tys. (37%), najczęściej była to działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (8,1 tys. wniosków).
Najwięcej nowych firm od lat powstaje na Mazowszu. W zeszłym roku było to 17,7 tys. zgłoszeń online. Na drugim na liście Śląsku w 2020 r. założono 9,8 tys., a w Małopolsce, która zamyka pierwszą trójkę – 8,3 tys. podmiotów gospodarczych. Najmniej osób, które zdecydowały się na założenie własnego biznesu, było w woj. opolskim (1,5 tys.) i lubuskim (1,6 tys.).
Własną działalność w Polsce zakładają także cudzoziemcy. Prawie jedna trzecia, czyli 461 spośród 1515 wniosków obcokrajowców, została zarejestrowana na Mazowszu. Na drugim miejscu w tej kategorii jest Małopolska ze 157 rejestracjami, a na trzecim – Dolny Śląsk (114). Działający w Polsce cudzoziemcy najczęściej rejestrowali przez Internet działalność z sektora informacji i telekomunikacji.
Źródło: ISBnews