Z myślą o przyszłości dzieci regularnie oszczędza 55% ankietowanych gospodarstw domowych, wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
„Oznacza to, że jeżeli jesteśmy w stanie oszczędzać, to posiadając dzieci odkładamy na ich przyszłość przynajmniej część dochodów” – powiedział ekonomista IRG SGH i współautor badania Sławomir Dudek, cytowany w komunikacie.
Jak wskazuje ekonomista, odsetek 55% oszczędzających na przyszłość dzieci można uznać za wysoki, bo w badaniu na temat dochodów i wydatków Polaków 57,5% respondentów odpowiedziało, iż są w stanie oszczędzać.
W badaniu „Sytuacja na rynku consumer finance” rodzice, którzy nie oszczędzają pieniędzy z myślą o przyszłości dzieci, wskazywali najczęściej, że powodem jest brak wystarczających środków (87,5%). Część uważa jednak, że nie ma to sensu (6,3%) lub nie wiedzą, jak to robić (4,5%). Z kolei 2,3% respondentów uznało, że dzieci powinny sobie radzić same.
Rodzice, którzy oszczędzają pieniądze z myślą o przyszłości dzieci, zostali również zapytani o to, w jaki sposób to robią. Wśród wskazań (możliwa więcej niż jednak odpowiedź) dominowały konta oszczędnościowe (68,1%) oraz lokaty (39,4%). Co dziesiąty respondent wskazał formy aktywnego oszczędzania, jak np. akcje lub fundusze inwestycyjne. Co dziesiąty inwestuje zaś w obligacje skarbowe.
„Można założyć, że sprzyja temu specjalna oferta obligacji skarbowych, przeznaczonych dla beneficjentów programu Rodzina 800 plus” – ocenił Dudek.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku.
Źródło: ISBnews