70% Polaków aktywnie poszukuje sposobów równoważenia swoich wydatków domowych, gdyż chce zaoszczędzić i zachować kontrolę nad domowymi budżetami, wynika z badania VeloBanku „Strategie Polaków w zarządzaniu budżetem domowym”.
„Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce poszukuje lepszej finansowej równowagi w swoich wydatkach (np. na rachunki). Nieco częściej sposobów na lepszą kontrolę w tej sferze próbują znaleźć kobiety (73% vs. 65%. mężczyzn) oraz osoby między 35. a 44. rokiem życia (74%). Motywacją dla równoważenia budżetu domowego jest najczęściej chęć oszczędzania, którą wskazało 60% badanych. To szczególnie ważne dla młodych osób (między 18. a 34. r.ż.), gdzie ten odsetek sięgał 68%” – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z badania, chęć odłożenia pieniędzy dzięki lepszemu gospodarowaniu domowymi finansami spada wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 55 lat i starszych deklaruje ją tylko nieco ponad połowa (54%).
„Drugim powodem, dla którego Polacy chcą równoważyć swoje wydatki na utrzymanie domu, jest chęć uzyskania nad nimi większej kontroli (42%). Nieco ponad co czwarty respondent w badaniu VeloBanku, wskazywał, że potrzebuje lepszego balansu, bo wydaje więcej niżby tego chciał, a 18% poszukuje równowagi, bo czasem nie starcza na pokrycie niezbędnych opłat i rachunków. 4% chciałoby uniknąć sytuacji, w której musi brać pożyczkę lub kredyt, aby opłacić niezbędne wydatki, co teraz im się zdarza” – czytamy również.
Osoby, które nie szukają sposobów na równoważenie swoich wydatków domowych, najczęściej jako powód podają brak problemów z rodzinnym budżetem (44% wskazań w tej grupie). Niemal co trzeci deklaruje, że ewentualne kłopoty w tej materii rozwiązuje na bieżąco. Dla części Polaków, hamulcem jest brak wiedzy. Blisko co siódma osoba (14%) nie zna sposobów na równoważenie domowego budżetu, a kolejne 7% nie wie, gdzie ich szukać, podano.
Metodologia badania: Badanie przeprowadzone na panelu badawczym Ariadna w dniach 27-30 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1 083 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
VeloBank jest bankiem, który powstał w wyniku procedury resolution Getin Noble Banku. Jest kontrolowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Aktywa banku wynoszą 40 mld zł.
Źródło: ISBnews