Większość Polaków (77%) przyznaje, że przed zaciągnięciem pożyczki lub kredytu zawsze oblicza, czy będzie w stanie je spłacić, wynika z badania „Jak pożyczają Polacy” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). 14% respondentów raz zdarza się to robić, a raz nie i taki krok uzależniają od danej okoliczności, z kolei 9% w ogóle nie zastanawia się nad tym, czy będzie w stanie zwrócić pieniądze.
„Blisko co czwarty kredytobiorca przyznaje, że nie zastanawia się nad tym, czy będzie miał z czego spłacić kredyt. To dużo, ale tak naprawdę odsetek takich nierozważnych osób jest wyższy. Nie lubimy się przyznawać do takich zachowań, nawet w anonimowych badaniach. Oszacowanie własnych możliwości finansowych przed wzięciem na swoje barki kredytu bądź pożyczki jest bardzo ważne. Jednak to nie wystarczy w podejmowaniu decyzji. Możliwości finansowe mogą się bowiem w każdej chwili zmienić, o czym dobitnie przypomniała pandemia. Istotnym elementem jest więc przygotowanie się na ewentualność niespłacenia zaciągniętych zobowiązań. Z naszego badania wynika, że 66% Polaków wie, jakie konsekwencje się z tym wiążą. 24% przyznaje, że mniej więcej wie, co się stanie w takiej sytuacji, a co dziesiąta osoba zupełnie nie ma pojęcia, co będzie, kiedy przestanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie” – powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.
Z badania KRD wynika, że ponad połowa Polaków (54%) spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Najczęściej zaciągają jedno zobowiązanie rocznie i robią to przede wszystkim w bankach (83%). Zwykle jest to kredyt gotówkowy (48%) lub ratalny (37,8%). 23,5% posiada kartę kredytową.
Wśród pożyczających blisko połowę stanowią osoby w wieku 25-44 lat. Najczęściej kredyt lub pożyczkę mają osoby z wykształceniem średnim (38,5%) i zawodowym (37%). Większość spłacających pracuje zawodowo (63%), a blisko co piąty utrzymuje się z emerytury lub renty. 3/4 osób posiadających kredyt bądź pożyczkę mieszka z partnerem, a połowa z dziećmi, podano również.
„Blisko co trzeci Polak z kredytem pożyczone pieniądze przeznacza na zakup urządzeń AGD czy sprzętu RTV (35%). Co trzeci wydaje je na remont mieszkania lub domu bądź jego wyposażenie. Kolejnym wydatkiem finansowanym przez pożyczone pieniądze jest zakup auta (17%), komputera lub smartfona (15%). 13% osób zaciąga nowe zobowiązanie, aby spłacić już zaciągnięte kredyty lub pożyczki” – czytamy dalej.
W zaciąganiu zobowiązań bardzo przydaje się znajomość oferty i rynku. Większość Polaków jest świadoma, że lepiej nie zadłużać się w instytucjach, które oferują pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej i weryfikowania klientów w Biurze Informacji Gospodarczej. Niechętnie do oferty takich podmiotów podchodzi 68% rodaków. Co szósty Polak dopuszcza możliwość zaciągnięcia pożyczki w firmach, które reklamują się, że udzielają ich „bez sprawdzenia w KRD i w BIK”. Kolejne 15% nie potrafi potwierdzić ani wykluczyć, czy zdecydowałoby się na takie działanie, wskazano także.
Ogólnopolskie badanie „Jak pożyczają Polacy” zostało przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie KRD w listopadzie 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1007 osób, które mają pożyczki bądź kredyty.
Źródło: ISBnews