Aż 78% średnich i dużych firm w Polsce jest w trakcie transformacji cyfrowej, a 36% z nich jest na zaawansowanym etapie zmian, wynika z raportu Instytutu Humanites i Microsoft. Dla 82% menedżerów widoczną korzyścią cyfryzacji jest optymalizacja kosztów.
„Cyfryzacja stała się wymogiem współczesnego świata dla 91% rodzimych menedżerów. Potwierdzają to wdrażane na rynku strategie i projekty z zakresu wykorzystania chmury obliczeniowej. Aż 78% organizacji z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw jest w trakcie transformacji cyfrowej, a 36% z nich jest na zaawansowanym etapie zmian. Są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników, w tym również spółki Skarbu Państwa” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi pt. „Bariery i Trendy. Transformacja technologiczna firm w Polsce z uwzględnieniem perspektywy człowieka/pracownika/konsumenta”.
Z raportu wynika, że aż 93% kierowników, 88% pracowników firm oraz 67% Polaków 15+ przyznaje, że pandemia przyspieszyła cyfrową transformację. Najbardziej zaawansowane są duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników, w tym spółki Skarbu Państwa, wśród których blisko 60% deklaruje, że już na co dzień wykorzystuje nowe technologie lub jest na zaawansowanym etapie, w stosunku do firm średnich, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 46%. Spośród ankietowanych, 98% osób ze szczebla kierowniczego wskazuje, że dzięki cyfryzacji wiele procesów dzieje się automatycznie, a dokumenty i procesy są bardziej dostępne. Zarówno menedżerowie, jak i pracownicy liniowi przyznali, że dzięki digitalizacji wzrosła efektywność pracy – odpowiednio 86% i 82% wskazań. Chociaż jedynie 12% respondentów twierdzi, że wykorzystuje już nowe technologie na co dzień, wymieniono w informacji.
„Mimo że 80% uczestników badania zwraca uwagę na wysokie koszty finansowe transformacji w pierwszej fazie, to 82% menedżerów podkreśla optymalizację kosztów jako główną, widoczną korzyść cyfryzacji. Księgowość, HR i logistyka to obszary, w których w całości lub częściowo procesy są obsługiwane przez technologię cyfrową w ponad 80%. Najniższy poziom zastosowania nowych technologii jest w obszarach produkcyjnych – 39%” – czytamy dalej.
Mimo że 56% Polaków uznaje cyfrowe technologie za szansę dla ludzkości, to podobna część polskiego społeczeństwa (58%) ma obawy, że prywatne dane są wykorzystywane do wpływu na ich decyzje, a 63% wskazuje na możliwy negatywny wpływ nowych technologii na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, podano także.
„Opinie na temat transformacji cyfrowej są w większości pozytywne i zgodne. W badaniu zdecydowanie wyróżnia się kwestia ogromnej potrzeby budowania kompetencji cyfrowych na rynku, aby otworzyć organizacje na zmiany. Ponad połowa ankietowanych pracowników zwracała uwagę na zbyt małą liczbę szkoleń w tym obszarze. W ramach ogłoszonego w maju 2020 kompleksowego planu inwestycyjnego o wartości 1 miliarda dolarów na rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej, Microsoft zobowiązał się między innymi do przeszkolenia 150 tys. pracowników, partnerów i studentów. Inwestycja ta wspomoże rodzime i regionalne projekty transformacyjne oraz zasili naszą gospodarkę o najlepszych specjalistów z wykorzystania chmury obliczeniowej” – powiedział członek zarządu w polskim oddziale Microsoft Paweł Jakubik, cytowany w komunikacie.
Źródło: ISBnews