Zdaniem 85% Polaków potrzebna jest im edukacja finansowa, 5% uważa, że nie ma takiej konieczności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kruka. Według 71% badanych do najbardziej dotkliwych skutków, do których może prowadzić brak wiedzy finansowej, należy zaliczyć skłonność do popadania w długi.
Ponad połowa Polaków (54%) powyżej 18. roku życia uważa, że w czasie swojej edukacji nie otrzymała niezbędnej wiedzy do zarządzania własnym budżetem domowym. Z kolei 33% rodaków uważa, że zdobyło taką wiedzę, a 13% nie potrafiło określić, czy w czasie swojej edukacji otrzymali wystarczającą dawkę wiedzy finansowej, podano.
Według 44% ankietowanych, edukacja finansowa powinna rozpoczynać się w szkole podstawowej, 28% z kolei sądzi, że dopiero w szkole średniej, a 17% jest za tym, aby rozpoczynać ją już w przedszkolu.
Wsród najbardziej dotkliwych skutków, do których może prowadzić brak wiedzy finansowej 71% badanych zaliczyło skłonność do popadania w długi.
„Według blisko 60% ankietowanych brak edukacji finansowej może prowadzić także do wydawania pieniędzy na niepotrzebne rzeczy i braku kontroli nad domowym budżetem. Niewiele mniej, bo 57% ankietowanych, uważa też, że podpisywanie umów, np. kredytowych czy pożyczkowych, bez zrozumienia ich zapisów może wynikać z braków wiedzy finansowej. Z kolei 45% respondentów wskazało, że może to prowadzić także do kupowania produktów lub usług na niekorzystnych warunkach, a 44% sądzi, że osoby bez wiedzy finansowej nie mają oszczędności” – czytamy w komunikacie poświęconemu badaniu „Edukacja finansowa Polaków 2021”.
Ponad połowa badanych rodziców (55%) regularnie przekazuje swoim dzieciom kieszonkowe i pozwala samodzielnie nim rozporządzać. Niemal co trzeci rodzic (27%) włącza dziecko do planowania wspólnych wydatków, tj. na przykład przygotowanie listy zakupów. Inni rodzice uczą dzieci przedsiębiorczości poprzez wynagradzanie ich kieszonkowym za wykonanie drobnych prac domowych (17%) lub za dobre wyniki w nauce (13%). Tylko 8% rodziców daje swoim pociechom pieniądze za każdym razem, kiedy o to poproszą. Co dziesiąty rodzic (10%) uważa, że nie ma takiej potrzeby, aby dawać dziecku pieniądze, bo sam zadba o zaspokojenie jego potrzeb. Podobny odsetek badanych (11%) zamiast dawać swoim dzieciom pieniądze, woli odkładać je z myślą o ich przyszłości, podano także.
Badanie „Edukacja finansowa Polaków 2021” zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie Polaków powyżej 18 roku życia liczącej 1 057 osób. Badanie zostało zrealizowane w sierpniu 2021 roku metodą CAWI.
Źródło: ISBnews