Ambasadorowie państw Unii Europejskiej uzgodnili dziś stanowisko Rady co do projektu budżetu UE na 2022 r., ustalającego zobowiązania na poziomie 167,7 mld euro, a płatności na poziomie 170 mld euro, poinformowała Rada. Budżet na 2022 r. ma zostać uzupełniony o środki instrumentu UE Next Generation, które mają wspomóc odbudowę gospodarczą Europy.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, zobowiązania miały zostać określone na poziomie 167 793,3 mln euro, a płatności – 169 391,9 mln euro.
„Projekt budżetu na 2022 r. został przeanalizowany w czerwcu i lipcu w oparciu o zasady ustanowione w konkluzjach Rady w sprawie wytycznych budżetowych na 2022 r. Priorytetem było w szczególności zapewnienie ostrożnego i realistycznego budżetowania oraz zapewnienie odpowiednich środków. Z tego też względu należy pozostawić marginesy na wydatkowanie środków, aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami” – czytamy w propozycji stanowiska Rady.
Rada zaproponowała, by zobowiązania w przyszłorocznym budżecie unijnym zostały określone na poziomie 167 662 mln euro, a płatności na poziomie 169 966 mln euro. Dokonała także przesunięć środków między poszczególnymi pozycjami budżetowymi.
„Dzisiejsze porozumienie stanowi dobrą podstawę zbliżających się negocjacji z Parlamentem Europejskim, które – mamy nadzieję – doprowadzą do przyjęcia budżetu na 2022 r. w odpowiednim czasie” – powiedziała, słoweńska wysoka przedstawiciel ds. negocjacji w sprawie budżetu UE Irena Drmaž, cytowana w komunikacie Rady.
Rada szczegółowo przeanalizowała projekt budżetu UE na 2022 r., który Komisja przedstawiła 8 czerwca. Aby uniknąć większych wzrostów środków w porównaniu z 2021 r. oraz aby zapewnić realistyczną zdolność absorpcji środków, proponuje skoncentrowanie części finansowania niektórych linii budżetowych w drugim etapie okresu obowiązywania wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021–2027. Ponadto Rada kładzie nacisk na to, że wydatki administracyjne w budżecie na 2022 r., w szczególności w odniesieniu do poziomu zasobów kadrowych, powinny być zgodne z obecnym porozumieniem w sprawie WRF.
Źródło: ISBnews