Banki oczekują dalszego spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne i krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw oraz zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów w II kwartale 2023 roku, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).
„Pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym skłoniły banki do zaostrzenia polityki kredytowej w I kwartale 2023 r. w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw i konsumpcyjnych. Spadek popytu we wcześniejszych kwartałach i obniżenie przez UKNF zaleceń co do wyznaczania zdolności kredytowej przyczyniły się natomiast do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych. Towarzyszył temu znaczny wzrost popytu na kredyt w tym segmencie rynku – czytamy w raporcie pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych II kwartał 2022 r.”
Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2023 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 89%.
Na II kwartał 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów oraz oczekują dalszego spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, konsumpcyjne i krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw.
Kredyty dla przedsiębiorstw
W segmencie kredyty dla przedsiębiorstw banki spodziewają się dalszego zaostrzania polityki kredytowej w skali podobnej, jak w I kw.; istotny spadek popytu na kredyty (szczególnie długoterminowe), z wyjątkiem popytu na kredyty krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw.
„W II kwartale 2023 r. banki planują dalsze zaostrzanie kryteriów kredytowania przedsiębiorstw, przy czym częściej w przypadku sektora MSP niż dużych przedsiębiorstw (procenty netto dla kredytów krótko- i długoterminowych, odpowiednio: sektor MSP: -49% i -45% oraz duże przedsiębiorstwa: -10% i -19%” – czytamy w raporcie.
„Banki, podobnie jak w poprzedniej edycji ankiety, prognozują spadek popytu na kredyty długoterminowe dla przedsiębiorstw (procent netto dla dużych przedsiębiorstw: -65% i dla MSP: -28%). Oczekują natomiast, że duże przedsiębiorstwa zwiększą, a MSP nie zmienią zapotrzebowania na kredyty krótkoterminowe (procent netto odpowiednio: 24% i -1%)” – czytamy dalej.
W I kwartale 2023 r. banki ponownie zauważyły spadek popytu w większości segmentów kredytu dla przedsiębiorstw. Zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i MSP najbardziej ograniczyły zapotrzebowanie na kredyty długoterminowe (procent netto odpowiednio: -46% i -36%, zob. wykres 4). W opinii banków, popyt na kredyty krótkoterminowe zmieniał się w podobnych kierunkach jak w poprzednim kwartale – wzrósł ze strony dużych przedsiębiorstw (procent netto: 10%), a spadł w przypadku MSP (procent netto: -12%) i spadek na długoterminowe m.in. z powodu wzrostu ryzyka związanego z wojną w Ukrainie, podano.
Kredyty mieszkaniowe
W segmencie kredyty mieszkaniowe banki oczekują zaostrzenia polityki kredytowej i dalszego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe.
W I kwartale 2023 r., po blisko dwuletnim okresie zacieśniania polityki kredytowej, banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych (procent netto: 58%), ale jednocześnie zaostrzyły niektóre warunki kredytowania, w tym głównie marżę kredytową dla kredytów z podwyższonym ryzykiem i pozostałych kredytów (procent netto odpowiednio: -21% i -39%). Do innych nieuwzględnionych w ankiecie warunków udzielania kredytów banki zaliczyły m.in. obniżenie składki ubezpieczenia na życie oferowanej wraz z kredytem oraz wprowadzenie oferty Rodzinnego Kredytu Mieszkaniowego z opcją gwarancji BGK (procent netto: 27%).
„Na II kwartał 2023 r. banki planują zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych (procent netto: -30%) oraz spodziewają się utrzymania wzrostowego trendu popytu na te kredyty (procent netto: 30%)” – czytamy dalej.
Kredyty konsumpcyjne
W segmencie kredyty konsumpcyjne banki oczekują kontynuacji zaostrzania polityki kredytowej i dalszego wzrostu popytu w II kw. 2022 r.
„W I kwartale 2023 r. banki kolejny raz zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych3 (procent netto: -31%), a także podniosły marżę kredytową na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem (procent netto: -9%) i pozostałe kredyty (procent netto: -24%). Banki zmieniły również inne warunki udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu (procent netto: -11%), ale również obniżyły wymogi zabezpieczania kredytu (procent netto: 17%) i pozaodsetkowe koszty kredytu (procent netto: 13%).” – napisano w raporcie.
„W II kwartale 2023 r. banki planują kontynuować zaostrzanie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych (procent netto: -62%) i prognozują dalszy wzrost popytu na te kredyty (procent netto: 36%)” – czytamy również.
Źródło: ISBnews