Subindeks Barometru EFL na III kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 48 pkt., co oznacza wzrost o 0,5 pkt. wobec ubiegłego kwartału, podał Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). Na kolejny odczyt poniżej progu ograniczonego rozwoju, który wynosi 50 pkt., ma wpływ brak nowych inwestycji i słabe prognozy sprzedażowe. W konsekwencji 27% firm budowlanych obawia się pogorszenia płynności finansowej.
„Branża budowlana jako jedna z nielicznych nie była dotknięta restrykcjami covidowymi, właściwie od początku pandemii stara się pracować bez przestojów. To widać było między innymi w inwestycjach budowlanych sfinansowanych leasingiem w 2021 roku, który zamknęliśmy dobrym wynikiem. W tym roku widać lekką stagnację, co pokazują ostatnie dane Związku Polskiego Leasingu. Od stycznia do czerwca firmy leasingowe sfinansowały sprzęt budowlany o wartości nieco ponad 1,9 mld zł, co oznacza 4-proc. spadek rok do roku. Nasz Barometr, który wybiega w przyszłość, jednoznacznie nie wskazuje na koniec koniunktury, bo poziom nastrojów jest podobny od początku roku. Jednak ciągle utrzymuje się stagnacja w obszarze inwestycyjnym, co pokazuje, że firmy budowlane nie spodziewają się szybkiego odbicia” – powiedział prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w komunikacie.
Na wartość subindeksu Barometru EFL dla budownictwa największy wpływ miały prognozy w obszarze inwestycji. Nikt nie planuje nowych przedsięwzięć, 94% nie spodziewa się w tym obszarze żadnych ruchów, a 6% mówi o mniejszych inwestycjach. Nieco lepiej zapowiada się sprzedaż. 13% firm budowlanych prognozuje wzrost zamówień w III kwartale br. 58% liczy na podobną sprzedaż co kwartał wcześniej, a 29% obawia się jej spadku, podkreślono.
„Niestety płynność finansowa firm produkcyjnych nie wygląda najlepiej. Choć 61% nie spodziewa się tutaj żadnych zmian, a 11% liczy na poprawę, to co czwarta zapytana firma obawia się pogorszenia kondycji finansowej (27%)” – czytamy dalej.
EFL po raz kolejny zapytał przedstawicieli polskiego budownictwa, czy w obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej sytuacja w ich branży w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawi się, pogorszy czy pozostanie bez zmian. Przedstawiciele branży budowlanej są najmniejszymi pesymistami wśród 6 badanych branż. 37% zapytanych odpowiedziało, że się pogorszy, a 48% – że pozostanie bez zmian. Dla porównania, w handlu 58% wskazało na pogorszenia, w HoReCa i produkcji – 46%.
„W budownictwie jest także najmniejszy odsetek przedsiębiorców oceniających negatywny wpływ wojny za naszą wschodnią granicą na ich działalność. Nieco ponad połowa (53%) wskazuje na zdecydowanie niekorzystny lub niekorzystny wpływ wojny na kondycje firmy, podczas gdy w każdej z pozostałych branż ten odsetek przekracza 60%. 47% firm budowlanych mówi, że wojna nie wpływa na nich w ogóle” – wskazano.
Wartość głównego indeksu Barometru EFL na III kwartał 2022 roku wyniosła 47,6 pkt. Osiągnięty poziom jest o 1,1 pkt niższy niż w II kwartale 2022 roku.
Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole.
Źródło: ISBnews