Barometr koniunktury wzrósł o 12,55 pkt kw/kw do -3,35 pkt w II kw. br. r., podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH). W porównaniu do II kwartału 2020 r. wartość barometru wzrosła o 34,7 pkt.
„Zarówno w stosunku do poprzedniego kwartału, jak i stanu sprzed roku odnotowano wzrost wartości wszystkich składowych barometru. Tendencja spadkowa w przebiegu składnika cyklicznego barometru została odwrócona. Odnotowany wzrost wartości BARIRG5 w skali kwartału należy do najwyższych o tej porze roku. Przyczyniły się do niego przede wszystkim wzrosty wskaźników koniunktury w sektorze bankowym (o 35,4 pkt) oraz kondycji gospodarstw domowych (o 12,1 pkt). Łącznie spowodowały one wzrost wartości barometru o 8,5 punktu. Wzrosty wartości wskaźników koniunktury w przemyśle przetwórczym (o 7,2 pkt), budownictwie (o 12,4 pkt.) i handlu (o 1,4 pkt.) dały wzrost wartości barometru o dalsze 4 pkt” – czytamy w raporcie.
Na przyrost wartości barometru w II kw. br. ma udział również efekt bazy, bowiem w drugim kwartale 2020 r, gdyż w II kw. 2020 r. załamanie koniunktury było największe.
„Wzrosty w skali roku odnotowano we wszystkich wskaźnikach, największe dla przemysłu (o 39,3 pkt), budownictwa ( o 35,9 pkt), handlu (o 34,8 pkt) i gospodarstw domowych (o 34 pkt). Wysoki, choć nieco niższy przyrost miał miejsce w sektorze bankowym (o 25,9 pkt)” – czytamy dalej.
Jak podał Instytut poprawa koniunktura w gospodarce polskiej przyspiesza i odnotowano poprawę nastrojów zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.
„Mniej pesymizmu jest także w opiniach o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Mimo to przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają ograniczenia działalności gospodarczej. Narastają zwłaszcza problemy z zaopatrzeniem w surowce i materiały. Wzrost aktywności przedsiębiorstw oraz pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych dają nadzieję na dalszą poprawę koniunktury w III kwartale” – podsumowano
Źródło: ISBnews