Celem przygotowywanej obecnie aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP2040) jest m.in. przekroczenie 50 GW mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii (OZE) w 2030 r., poinformował wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Wiceminister liczy, że w najbliższych tygodniach dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów.
„Zwracam uwagę, że w zaktualizowanym PEP2040 odwracamy polski miks energetyczny. Dziś ponad 70% energii elektrycznej pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego. W 2040 roku, a może nawet w połowie lat trzydziestych, osiągniemy sytuację, kiedy trzy czwarte polskiego miksu to będzie energia zeroemisyjna z OZE i elektrowni jądrowych” – powiedział Zyska w rozmowie z 300gospodarka.pl.
Poinformował, że w projekcie aktualizacji PEP2040 przyjęto wariant konserwatywny, ale dzięki temu bardziej prawdopodobny w realizacji. Został on przesłany do wszystkich ministrów. Teraz trwają uzgodnienia międzyresortowe. „Myślę, że w najbliższych tygodniach dokument zostanie przyjęty przez Radę Ministrów” – wskazał Zyska.
„Celem jest przekroczenie 50 GW mocy zainstalowanej OZE w 2030 roku. O ile, trudno dziś spekulować, ale nie mam wątpliwości, że będzie to więcej niż 50 GW. Na to wskazuje dynamika rozwoju rynku i zapotrzebowanie na energię odnawialną ze strony przemysłu” – dodał wiceminister.
„Jednocześnie, dążymy do osiągnięcia ponad 50% OZE w zużyciu energii brutto w elektroenergetyce do 2040 roku. Obserwując rynek – tzn. jak rozwija się gospodarka, jak realizowane są inwestycje, dodając informacje o kontraktach zawartych w aukcjach OZE oraz wydanych warunkach przyłączenia – twierdzę, że ten poziom zużycia energii brutto osiągniemy znacznie wcześniej. Kiedy? Tego nie da się dziś precyzyjnie wskazać” – wskazał także.
Zaznaczył, że ten kierunek wynika również z zachodzących zmian strukturalnych w polskiej energetyce. Po roku 2025 wypadnie z systemu ok. 5 GW, może nawet więcej, mocy w elektrowniach węglowych. Będą one wyłączane w kolejnych latach, co wynika ze zużycia tych jednostek. Zostały wybrane 33 bloki o mocy ok. 200 MW każdy, które powinny zostać poddane modernizacji i stanowić stabilną podstawę bilansowania systemu.
„Największą barierą jest brak dostępnych mocy przyłączeniowych. Wynika to z ogromnej liczby wniosków, co jest też rezultatem prowadzonej polityki. Osiągnęliśmy w ostatnich latach ogromny skok, postęp w rozwoju OZE. Ich moc zainstalowana zbliża się do 24 GW” – powiedział Zyska.
„Nie jest prawdą, że w wyniku wprowadzenia zasady 10h energetyka wiatrowa na lądzie w ogóle się nie rozwijała. W 2015 roku było 4,9 GW mocy zainstalowanej w tej technologii, a w tej chwili zbliżamy się do 9 GW” – dodał.
Według niego, w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat moc elektrowni wiatrowych na lądzie wzrośnie o 4 GW. W 2026 roku będziemy mieć ok. 13 GW energetyki wiatrowej na lądzie. Z nowych projektów, które powstaną w wyniku liberalizacji 10h należy doliczyć ok. 4 GW. Jesteśmy więc w stanie do 2030 roku mieć ok. 17 GW energetyki wiatrowej na lądzie, wyliczył wiceminister.
W fotowoltaice obecnie mamy blisko 13 GW mocy, do czego do 2026 roku powstanie ponad 5 GW w zakontraktowanych w aukcjach projektach wielkoskalowych oraz bliżej nieokreślona, ale z pewnością znaczna ilość w mikroinstalacjach. Do 2030 roku możemy osiągnąć ok. 27 GW. Do tego trzeba dodać strategiczne projekty morskiej energetyki wiatrowej. Do 2030 roku będzie to co najmniej 5,9 GW, które są już zakontraktowane i w trakcie realizacji, wskazał także.
„Sumując wartości mocowe zakontraktowanych dotąd projektów OZE, otrzymamy wynik w horyzoncie roku 2030 przekraczający 50 GW. Jaki będzie dokładnie, trudno powiedzieć. To będzie zależeć głównie od elastyczności sieci elektroenergetycznych, których przebudowa wymaga ogromnych nakładów finansowych” – podsumował pełnomocnik ds. OZE w rozmowie z 300gospodarka.pl.
Według danych Agencji Rynku Energii (ARE), moc zainstalowana instalacji OZE wyniosła 22,6 GW na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews