Ceny paliw w kraju pozostają stabilne i nie odzwierciedlają skutków wzrostu cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Mijający tydzień kończymy z cenami benzyny i oleju napędowego na średnim poziomie minimalnie wyższym niż tydzień temu (+1 gr/l) i z niższymi cenami autogazu (-2 gr/l), a które aktualnie wynoszą: dla benzyny bezołowiowej 95 – 6,64 zł/l, bezołowiowej 98 – 7,19 zł/l, oleju napędowego 6,42 zł/l, autogazu – 2,76 zł/l.
Realizowana przez producentów paliw w kraju polityka sprzedażowa pozwala na utrzymanie cen hurtowych na niemal niezmienionym poziomie, co w konsekwencji minimalizuje skutki wzrostu cen ropy i paliw gotowych na rynku europejskim.
Od początku wakacji ceny wszystkich paliw utrzymywały się na poziomach wyraźnie niższych niż rok temu. Teraz sytuacja zaczyna się zmieniać, a korzyści z tańszego tankowania mają jeszcze kierowcy kupujący benzynę Pb98, olej napędowy i LPG, których ceny są niższe odpowiednio o 36, 68 i 45 gr/l. Ceny popularnej 95 są obecnie tylko o 1 gr/l niższe niż rok temu.
Należy pokreślić, że od początku wakacji ceny paliw zmieniły się następująco: benzyny bezołowiowej 95 wzrosły o 14 gr/l, bezołowiowej 98 wzrosły o 10 gr/l, oleju napędowego wzrosły o 22 gr/l, a autogazu spadły o 14 gr/l.
W piątek rano ceny październikowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 84,30 USD/bbl i jest to poziom niecałe 2,5 USD/bbl niższy niż przed tygodniem. Ceny benzyn na rynku ARA wzrosły w okresie 11-17 sierpnia o 85 zł/m3, natomiast diesla spadły 19 zł/m3. Ceny rosyjskiej ropy Urals spadły natomiast o 3,19 USD/bbl do poziomu 73,40 USD/bbl
W centrum zainteresowania rynku perspektywy wzrostu chińskiej gospodarki w kontekście wpływu Chin na światowe tempo wzrostu konsumpcji ropy i paliw. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oczekuje w tym roku wzrostu światowej konsumpcji ropy i paliw o 2,2 mln bbl/d z tego 70% wzrostu ma przypaść na same Chiny.
Zapasy diesla na europejskim rynku ARA spadły w ostatnim tygodniu 0,2% do 2,058 mln ton. Poziom zapasów jest 36% wyższy niż przed rokiem (ze względu na ubiegłoroczną niską bazę), zbliżony do poziomów z sierpnia 2021.
Amerykańska EIA poinformowała o wzroście produkcji ropy naftowej w USA w skali tygodnia 0,1 mln bbl/d do 12,7 mln bbl/d i jest to nowy popandemiczny rekord.
Źródło: ISBnews / BM Reflex