Ceny w sklepach detalicznych wzrosły średnio o 2,1% r/r w marcu 2024 r., wynika z raportu UCE Research i uczelni WSB Merito. W poprzednich dwóch miesiącach wzrosty wynosiły odpowiednio: 3,9% i 4,8% r/r.
„Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1% r/r. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie. Rok do roku najbardziej poszły w górę ceny dodatków spożywczych, bo o 15,4%” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
W czołówce wzrostów cen znalazły się też: chemia gospodarcza (9,7% r/r), słodycze i desery (9,6%), napoje bezalkoholowe (9,1%) oraz środki higieny osobistej (4,8% r/r), wymieniono w materiale.
„Z kolei największy spadek zaliczyły tłuszcze – o 22,1% r/r. Pozostałe ujemne wyniki wynoszą od 0,2% do 6,6% r/r” – czytamy dalej.
Jednak, mimo ww. wyników, autorzy raportu obawiają się, że już niedługo ta tendencja się odwróci, m.in. z powodu wygaśnięcia zerowego VAT-u na żywność i przyszłego odmrożenia cen energii. Do tego dojdzie też zwrot w walce na ceny wśród dyskontów.
„Dynamika wzrostu cen w sklepach detalicznych wyraźnie hamuje. Ta tendencja jest widoczna niemal w całej Unii Europejskiej. Należy jednak zachować umiarkowany optymizm, m.in. ze względu na wygaśnięcie zerowego VAT-u na żywność. Choć niektóre sieci handlowe deklarowały, że nie podniosą cen o wartość ww. podatku, to jednak uważam, iż można spodziewać się wzrostu dynamiki podwyżek. Kolejnym czynnikiem proinflacyjnym będzie zapowiadane odmrożenie cen energii w Polsce w drugiej połowie roku” – skomentowała Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito, cytowana w komunikacie.
Według analityków UCE Research, sytuacja może też odwrócić się przez to, że zbliża się czas na rewizję działań dyskontów, które ostatnio „mocno walczyły” ze sobą. W niektórych przypadkach ceny będą musiały wzrosnąć. Szczególnie dotknie to tych towarów, na które na początku kwietnia został odmrożony VAT.
Badanie „Indeks cen w sklepach detalicznych” dotyczyło 17 kategorii i blisko 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze blisko 75 tys. cen detalicznych z ponad 34,7 tys. sklepów należących do 55 sieci handlowych.
Źródło: ISBnews