W trakcie nieformalnego posiedzenia Rady EcoFin w Warszawie, które odbędzie się za miesiąc, podjęte zostaną dyskusje i kroki w kwestii budowy i rozwoju unii oszczędnościowo-inwestycyjnej w Unii Europejskiej (UE), poinformował minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że podczas dzisiejszego spotkania z Komisarz UE ds. usług finansowych oraz unii oszczędności i inwestycji Marią Luís Albuquerque powstał konsensus, że istnieje potrzeba poważnych zmian na europejskich rynkach kapitałowych. Do wykorzystania pozostaje 1,4 bln euro oszczędności w UE.
„Te ogromne potrzeby [inwestycji w obronność] są jednym z powodów, dla których my, jako obecna prezydencja, kładziemy tak duży nacisk na budowę, pogłębianie unii oszczędnościowo-inwestycyjnej. Jesteśmy gotowi do tego, aby w trakcie naszej prezydencji przyspieszyć dyskusję na ten temat i ostatecznie rozpocząć prace w wielu kluczowych obszarach, o czym rozmawialiśmy dziś z panią komisarz. Uzgodniliśmy w trakcie dzisiejszego spotkania, że za miesiąc w trakcie nieformalnego posiedzenia Rady EcoFin w Warszawie, razem ze wszystkimi ministrami finansów państw członkowskich, ustalimy dalsze kroki. Będziemy dyskutować na temat budowy i rozwoju unii oszczędnościowo-inwestycyjnej” – powiedział Domański podczas konferencji prasowej.
Wskazał, że oszczędności UE to prawie 1,4 bln euro, jednak europejskie firmy nadal mają problem z wykorzystaniem tych środków i uzyskaniem potrzebnego im finansowania, ponieważ rynek kapitałowy jest bardzo rozdrobniony.
Dodał, że środki prywatne muszą być aktywnie mobilizowane nie tylko dla potrzeb obronnych, ale również na innowacje i transformację energetyczną – czyli wzmocnienie konkurencyjności europejskiej gospodarki.
„Dlatego wspólnie uważamy, że istnieje potrzeba poważnych zmian na europejskich rynkach kapitałowych” – powiedział Domański.
Szef resortu finansów wskazał na potrzebę deregulacji połączonej z uproszczeniem skomplikowanych przepisów, by umożliwić mobilizację kapitału prywatnego.
„Nadmierne wymogi regulacyjne zwiększają koszty transakcyjne i są jednym z głównych czynników utrudniających rozwój rynku dla nas wszystkich. Jest absolutnie jasne, że obciążenie regulacyjne europejskich firm jest ogromne i utrudnia rozwój biznesu w Europie. To musi się skończyć” – podkreślił Domański.
„Wszyscy wiemy, że problemem nie jest brak oszczędności europejskich ani brak kapitału. Te środki na budowę siły europejskiej gospodarki – one są. Nasze oszczędności – Unii Europejskiej – to prawie 1,4 bln euro. Jednak europejskie firmy nadal mają problem z wykorzystaniem tych środków i uzyskaniem potrzebnego im finansowania, ponieważ rynek kapitałowy jest bardzo rozdrobniony. Za często, niestety, obiecujące europejskie firmy decydują się aby szukać kapitału na giełdzie w Nowym Yorku, a nie we Frankfurcie, Paryżu czy najlepiej – w Warszawie” – powiedział minister.
Źródło: ISBnews