Rosja, jeden z największych producentów złota na świecie, wykorzystuje swoje zasoby do pozyskiwania waluty obcej i obchodzenia w ten sposób nałożonych na ten kraj sankcji. Wedle najnowszych ustaleń, w ramach procederu “gotówka za złoto”, z Rosji do Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich trafił kruszec o wartości 725 mln dolarów.
Rynek metali szlachetnych obiegły w ostatnim czasie informacje o tym, w jaki sposób Rosja robi użytek ze swoich pokaźnych zasobów złota, gdy zewsząd obarczona jest różnego typu sankcjami, nałożonymi po agresji na Ukrainę.
Amerykańska firma Sayari, zajmująca się wywiadem gospodarczym, opublikowała raport pokazujący, jak Rosja wykorzystuje złoto, aby pozyskiwać obce waluty, które są jej potrzebne do handlu, czyli dolary i euro. Okazuje, że Rosjanie kupują walutę za kruszec od Turcji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także Hongkongu, obchodząc w ten sposób sankcje i uzyskując jakąkolwiek płynność finansową. Według raportu, Rosja w zeszłym roku w ten sposób wyeksportowała złoto o wartości przeszło 700 mln dolarów – wyjaśnia Michał Tekliński, ekspert rynku złota, Goldsaver.
Gotówka za złoto
Z raportu Sayari wynika, że Rosja dzięki procederowi wymiany złota na gotówkę poprzez kraje jak ZEA czy Turcja, prawdopodobnie nie wypadnie zupełnie ze światowego rynku finansowego. Wcześniej – na skutek nałożonych sankcji – jej dostęp do zachodniej waluty został zablokowany, Rosja miała też problem ze znalezieniem rynków chętnych na przyjęcie jej złota. Królewski kruszec pierwotnie był drugim najcenniejszym towarem eksportowym tego kraju, a Rosja – szóstym co do wielkości eksporterem złota na świecie.
Jak wyliczają autorzy opracowania, ponad 82 mln dolarów zostało wysłanych z podmiotów w Turcji i Dubaju do rosyjskich banków Lanta Bank i Vitabank. Dokumentacja handlowa wskazuje, że te dwie instytucje finansowe otrzymały w I kwartale 2023 roku łącznie 21 dostaw różnych walut obcych od czterech partnerów handlowych. Przede wszystkim były to dolary amerykańskie i euro, a także, w mniejszych ilościach, dirhamy Zjednoczonych Emiratów Arabskich i chińskie renminbi.
W tym samym czasie, w którym do Rosji trafiły te pieniądze, w przeciwnym kierunku, do tych samych podmiotów, powędrowało rosyjskie złoto o wartości około 725 mln dolarów. Ten proceder, jak podkreślają w raporcie przedstawiciele Sayari, dostarcza bezpośrednich dowodów na nieustającą zdolność Rosji do pozyskiwania walut obcych poprzez eksport złota – dodaje Michał Tekliński.
Wedle danych na koniec czwartego kwartału 2023 roku, rosyjskie rezerwy złota wynoszą ponad 2 332,74 ton, a roczne wydobycie kruszcu przez Rosję to około 330 ton. Plasuje to ten kraj na drugim miejscu wśród największych producentów złota na świecie.
Nowe złoża w Jakucji i w Czechach
W ostatnim czasie rosyjska spółka Alrosa, specjalizująca się w wydobyciu diamentów, ogłosiła odkrycie złóż złota w Jakucji, w dwóch obszarach podziemnych: Borosku-Unguochtach i Ułachan-Chaptasynnach.
Szukając diamentów, znaleziono złoto. Jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie, ale według pierwszych szacunków, kruszcu blisko powierzchni ziemi jest niewiele, bo zaledwie około jednej tony. Natomiast bardzo prawdopodobne, że wchodząc w głąb, tego złota będzie dużo więcej. Na razie Alrosa nie podaje dokładnych danych na ten temat. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższej przyszłości te złoża będą eksploatowane. Wydobycie może ruszyć już w 2025 roku – zaznacza ekspert.
Mówiąc o nowych złożach, warto wspomnieć też, że w Czechach, w regionie Szumawa, słynącym historycznie z tego, że było tam sporo złota, wedle najnowszych analiz jest dostępne złoże, zawierające ponad 120 ton czystego kruszcu.
Podobno trzy firmy po cichu próbują uzyskać koncesję na wydobycie kruszcu, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy, którzy nie chcą, by na terenie ich pięknego i chętnie odwiedzanego przez turystów regionu rozpoczęło się wydobycie na potężną skalę. 120 ton to naprawdę bardzo duże złoża. Zobaczymy zatem, czy lokalne władze będą w stanie oprzeć się pokusie wydobycia tego drogocennego kruszcu ze złotonośnych terenów – dodaje Michał Tekliński.
Źródło: Goldsaver / Michał Tekliński