Polska odnotuje deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) w wysokości 4% PKB w tym roku i 4,4% PKB przyszłym roku (wobec 1,9% PKB w ub.r.), podała Komisja Europejska (KE) w wiosennych prognozach.
„Niższy od prognozowanego deficyt w 2021 r. stanowi podstawę dla obecnych prognoz budżetowych. W jesiennej prognozie zakładano, że w 2021 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 3,3% PKB, podczas gdy wyniósł on 1,9% PKB, dzięki znacznemu zmniejszeniu wydatków publicznych i nadzwyczajnym dochodom spowodowanym ożywieniem gospodarczym” – czytamy w raporcie.
Komisja spodziewa się, że niekorzystny rozwój sytuacji gospodarczej wynikający z inwazji Rosji na Ukrainę doprowadzi do znacznego pogorszenia sytuacji fiskalnej Polski w 2022 roku.
„Szacuje się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie do 4% PKB w 2022 r., co będzie spowodowane kosztami pomocy dla osób uciekających z Ukrainy oraz wyższymi wydatkami z tytułu odsetek, jak również środkami tymczasowymi przyjętymi w odpowiedzi na wysokie ceny energii, żywności i produkcji rolnej. Jednocześnie w 2022 r. planowane jest całkowite wycofanie środków związanych z programem COVID-19” – czytamy dalej.
Według KE, wprowadzona w 2022 r. duża reforma podatkowa – tzw. polski ład – znacznie zmniejszy wpływy z podatków dochodowych, głównie ze względu na obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Oczekuje jednak, że wysoki nominalny wzrost PKB zwiększy dochody z podatków od produkcji i będzie miał pozytywny wpływ na wskaźniki fiskalne.
„Przewiduje się, że w 2023 r. deficyt publiczny wzrośnie do 4,4% PKB. Podczas gdy zakłada się wycofanie środków kompensacji kosztów energii i inflacji, koszty przyjęcia osób uciekających z Ukrainy mają dalej rosnąć zgodnie z założeniami horyzontalnymi, zwiększając deficyt o 0,8% PKB” – czytamy także.
Zgodnie z założeniami technicznymi w prognozie uwzględniono wydatki finansowane z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w latach 2022 i 2023, podano także.
KE oczekuje, że dług sektora general government w relacji do PKB spadnie do 50,8% PKB w 2022 r. i do 49,8% w 2023 r. (wobec 53,8% PKB w ub.r.).
Źródło: ISBnews