Deficyt sektora sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wzrośnie do 5,5% PKB w br., szacują ekonomiści ING Banku Śląskiego.
„Dane za ubiegły rok są zbliżone do naszych szacunków. Oczekiwaliśmy deficytu w wysokości 5,2% PKB i długu publicznego na poziomie 50,3% PKB. W 2024 prognozujemy deficyt na 5,5% PKB, a dług na 55% PKB” – czytamy w Dzienniku ING.
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) we wstępnych danych, deficyt sektora rządowego i samorządowego wyniósł 5,1% PKB na koniec 2023 roku (wobec 3,5% rok wcześniej po rewizji). Zadłużenie tego sektora sięgnęło 49,6% PKB na koniec 20232 r. (wobec 49,2% PKB rok wcześniej – po rewizji).
W styczniu br. minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że polski rząd będzie kontynuował w najbliższych tygodniach rozmowy na rzecz tego, aby Polska nie została objęta procedurą nadmiernego deficytu (EDP).
Tegoroczna ustawa budżetowa zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) w roku 2024 wyniesie 5,1% PKB w 2024 r. Zapisano w niej także, że tegoroczny deficyt sektora może być niższy od poziomu 5,6% PKB ujętego na etapie opracowywania jesiennej notyfikacji fiskalnej.
Źródło: ISBnews