Dokonane już podwyżki stóp procentowych oraz – w razie potrzeby – kolejne działania Narodowego Banku Polskiego (NBP) sprawią, że szoki podażowe wynikające z wzrostów cen paliw i surowców na świecie nie podwyższą trwale inflacji i w efekcie po kilku kwartałach inflacja zacznie się obniżać, uważa prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
„Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji. Oczywiście zapewniając jednocześnie zrównoważony wzrost w gospodarce” – powiedział Glapiński w wywiadzie dla „Gazety Bankowej”.
„Należy pamiętać, że jeszcze do I kwartału 2022 r. roku inflacja pozostanie podwyższona, bo – jak mówiłem – podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki. Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach inflacja zacznie się obniżać” – dodał.
Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP na początku listopada Glapiński mówił, że szczytowego poziomu inflacji można spodziewać się w styczniu 2022 r., kiedy może ona wynieść 7% r/r lub więcej.
Inflacja konsumencka wyniosła 6,8% w ujęciu rocznym w październiku 2021 r.
Według centralnej ścieżki listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), inflacja konsumencka wyniesie 4,9% w 2021 r., po czym przyspieszy do 5,8% r/r w 2022 r. i wyniesie 3,6% w 2023 r. Według projekcji, inflacja osiągnie szczyt na poziomie 7% r/r w I kw. 2022 r., natomiast wróci do pasma odchyleń od celu (3,5% r/r) w II kw. 2023 r.
Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2021 r. (cut-off date). Tymczasem 3 listopada RPP podniosła stopy procentowe – o 75 pb w przypadku stopy referencyjnej (do 1,25%).
Analitycy spodziewają się kolejnej podwyżki stóp procentowych w grudniu – o 50-75 pb w przypadku stopy referencyjne.
Źródło: ISBnews