Obecne warunki makroekonomiczne i geopolityczne, tj. relatywnie wysoki poziom stóp procentowych, pogorszenie perspektyw gospodarczych oraz wysoka niepewność, sprawiają, że spodziewane jest spowolnienie dynamiki akcji kredytowej, ocenia Narodowy Bank Polski (NBP). Jednocześnie ze względu na program „bezpieczny kredyt 2%”, NBP nie wyklucza, że gospodarstwa domowe uzyskają do ok. 50 mld zł subwencjonowanych kredytów na cele mieszkaniowe w latach 2023-2027.
„Obecne warunki makroekonomiczne i geopolityczne, tj. relatywnie wysoki poziom stóp procentowych, pogorszenie perspektyw gospodarczych oraz wysoka niepewność, sprawiają, że spodziewane jest spowolnienie dynamiki akcji kredytowej. Na skutek niskiej dynamiki akcji kredytowej i stosunkowo wysokiej dynamiki nominalnego PKB relacja kredytu do PKB będzie najprawdopodobniej dalej spadała nawet do poziomu ok. 30%” – czytamy w „Raporcie o stabilności systemu finansowego”.
Dotychczas nie ma podażowych ograniczeń finansowania gospodarki. Poziomy akceptacji przez banki wniosków kredytowych składanych przez przedsiębiorstwa w 2022 r. nie uległy pogorszeniu – kształtowały się na poziomie, który zawierał się w przedziale wahań z okresu ostatnich pięciu lat. Również liczba składanych wniosków nie spadła w sposób odbiegający od historycznego wzorca, ocenił bank centralny.
„Cykl podwyżek stóp procentowych zwiększył koszt kredytu, co poskutkowało brakiem presji popytowej na rozwój akcji kredytowej. Dodatkowo, w segmencie kredytów mieszkaniowych dostępność finansowania została ograniczona przez podwyższony do 5 pkt. proc. bufor na kalkulację zdolności kredytowej, który obowiązywał do 7 lutego br.” – czytamy dalej.
Jak podkreśla NBP, ryzyko ograniczenia rozwoju akcji kredytowej w wyniku niedoborów kapitału może dotyczyć szczególnie kredytów dla przedsiębiorstw.
„Stosunkowo mniejsze ryzyko ograniczenia akcji kredytowej odnosi się do kredytów dla gospodarstw domowych (zarówno mieszkaniowych, jak i konsumpcyjnych). Kredyty te są produktem w dużej mierze standardowym, wobec tego w przypadku ograniczenia akcji kredytowej z powodu niedoboru kapitału w części banków, pozostałe banki będą mogły stosunkowo łatwo przejąć klientów i zaspokoić popyt na kredyt zgłoszony przez gospodarstwa domowe” – napisano w raporcie.
Ocena wniosków kredytowych przedsiębiorstw w poszczególnych sektorach gospodarki może z kolei podlegać specjalizacji.
„Akcja kredytowa banków, które mogą wykazać deficyt kapitału, nie jest jednak skupiona w poszczególnych sekcjach gospodarki. Nie występuje również specjalizacja banków z niedoborami kapitałowymi ze względu na wielkość kredytowanych przedsiębiorstw. Wyzwaniem może okazać się jednak powszechność niedoborów kapitałowych, szczególnie w scenariuszu szokowym. Dodatkowo, ze względu na program 'bezpieczny kredyt 2%’, możliwe jest udzielenie gospodarstwom domowym w latach 2023-2027 r. do ok. 50 mld subwencjonowanych kredytów na cele mieszkaniowe. Kredyty te mogą wypierać inne typy kredytów ze względu na subwencję zapewnioną przez program rządowy. Stanowić to może dodatkowy czynnik ryzyka dla podaży kredytu dla przedsiębiorstw” – wskazano także.
Źródło: ISBnews