Dynamika produkcji przemysłowej w listopadzie zanotowała spadek o 0,7% r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,8% wzrostu i prawdopodobnie dynamika tego sektora znajdzie się w okolicach 0% r/r w kolejnych miesiącach, oceniają ekonomiści Santander Bank Polska. Ożywienie w przemyśle może nastąpić wiosną 2024 r. Ekonomiści banku wskazują, że czynnik zewnętrzny – tj. koniunktura w krajach UE – będzie determinować moment przyspieszenia w przemyśle polskim.
„Ponieważ wciąż nie widać wyraźnych oznak ożywienia w europejskiej gospodarce, spodziewamy się, że w kolejnych wydrukach polska produkcja przemysłowa będzie oscylować blisko zera r/r, a systematyczny wzrost może nadejść od wiosny. 2024 Średni wzrost produkcji w przyszłym roku powinien być dodatni, ale prawdopodobnie nie wyższy niż 5%” – czytamy w komentarzu banku do danych o produkcji przemysłowej w listopadzie opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Bank wskazał, że produkcja przemysłowa nieoczekiwanie spadła w listopadzie o 0,7% r/r wobec wzrostu o 1,9% r/r w październiku (po rewizji o +0,3 pkt proc.), a kilka branż eksportowych ciągnie ten wynik w dół .
„Na wyniku całego przemysłu wciąż silnie negatywnie odbija się sytuacja w zakresie produkcji urządzeń elektrycznych, komputerów i elektroniki, maszyn i urządzeń – opierających się na popycie zagranicznym” – czytamy dalej.
„Część wynika ze spadku produkcji przetwórstwa o 2% r/r, podczas gdy my sądziliśmy, że jej tempo wzrostu utrzyma się powyżej zera” – napisał bank.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem br., wystąpił w 18 działach (spośród 34), m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 10,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) – o 10,0%, w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 9,8%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,9%, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 5,1%, metali – o 4,9%.
W porównaniu z październikiem br., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) w listopadzie br. odnotowano w 16 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,7%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 15,3%, w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 12,2%, napojów – o 6,3%, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych -o 3,9%.
Jak podał dziś GUS, produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 0,7% r/r w listopadzie 2023 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,2%. W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,4% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2022 roku, kiedy notowano wzrost o 10,9% w stosunku do porównywalnego okresu poprzedniego roku.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w listopadzie br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,3% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,3% niższym w porównaniu z październikiem br., podano także.
Konsensus rynkowy zakładał wzrost produkcji przemysłowej w ujęciu rocznym o 0,8% r/r w listopadzie br.
Źródło: ISBnews