Dzięki gwarancjom de minimis zachowano sektor MŚP zachował 184 tys. miejsc pracy w pandemii, a także stworzył 125 tys. miejsc pracy, wynika z raportu BGK „Efekty programu gwarancji de minimis”. 77% firm dzięki wsparciu BGK, mogło skupić się na utrzymywaniu zatrudnienia w trakcie pandemii.
„Poprzez nasze rozwiązania wspieramy także miejsca pracy. Taki wynik bezpośrednio świadczy o silnym wpływie kryzysu na politykę zatrudnienia w sektorze MŚP i o wadze udzielonego wsparcia finansowego w zatrzymywaniu negatywnych efektów w postaci zwolnień. Można szacować, że finansowanie przyznane dzięki gwarancjom de minimis przełożyło się na 125 tys. miejsc pracy utworzonych i – co ważne w okresie kryzysu – aż 184 tys. zachowanych miejsc pracy” – powiedział główny ekonomista BGK Mateusz Walewski, cytowany w komunikacie.
Jak podał bank, 3/4 firm bez gwarancji nie dostałoby kredytu lub otrzymałyby go na gorszych warunkach, zaś 48% badanych firm oceniło, że finansowanie z gwarancją de minimis w dużym lub bardzo dużym stopniu pozwoliło przetrwać im kryzys.
„Prawie połowa badanych przedsiębiorców stwierdziła, że gwarantowane programem finansowanie w bardzo dużym lub dużym stopniu pomogło im przetrwać kryzysową sytuację. Najsilniej pomoc odczuły firmy lokalne. Co ważne, podczas trwania kryzysu, 4/5 badanych firm nie miała problemu ze spłatą gwarantowanego przez BGK kredytu. Te doświadczające trudności najczęściej posiłkowały się innym wsparciem z tarczy antykryzysowej lub korzystały z wakacji kredytowych” – dodał Walewski.
Raport wykazał, że firmy o lokalnym zasięgu najczęściej nie pozyskałyby kredytu bez gwarancji de minimis (58%), a także regionalne – działające na terenie jednego województwa (56%), firmy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym nieznacznie rzadziej dotknął ten problem – 47%.
Odsetek firm, które przeznaczały pozyskane środki na inwestycje w 2020 roku był niższy niż w poprzednich latach. Większość MŚP w okresie pandemii wstrzymała decyzje o inwestycjach, przekierowując zasoby finansowe przede wszystkim na przetrwanie i utrzymanie zatrudnienia, podał bank.
„Inicjujemy działania i tworzymy rozwiązania, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa to właśnie inwestycje są jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na odbudowę gospodarki. Dlatego cieszy nas, że mimo kryzysowej sytuacji około 1/3 firm, po uzyskaniu kredytu obrotowego z gwarancją na tyle polepszały swoją pozycję, że dokonały inwestycji” – wskazał Walewski.
Od marca 2013 roku, od kiedy program istnieje, do listopada 2020 roku suma udzielonych gwarancji de minimis osiągnęła ponad 87 mld zł, a suma wygenerowanego w tym okresie kredytu ok. 148,4 mld zł, podał BGK.
Badanie ankietowe przeprowadzono w terenie w sierpniu-wrześniu 2020 roku. Wielkość próby N=1 807. Próba dotyczyła przedsiębiorstw, które skorzystały wraz z kredytem obrotowym i/lub inwestycyjnym z gwarancji de minimis w okresie luty 2019 – luty 2020.
Źródło: ISBnews