Podczas lutowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przeciwko wnioskowi o podwyżkę stóp procentowych opowiedział się Eryk Łon, natomiast pozostali członkowie Rady głosowali za wnioskiem, podano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (MSiG). Łon, którego kadencja w RPP zakończyła się po lutowym posiedzeniu, głosował także jako jedyny przeciwko podwyższeniu stopy rezerwy obowiązkowej do 3,5% z 2%.
„Uchwała Nr 3/2022 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 8 lutego 2022 r. w sprawie stopy referencyjnej, oprocentowania kredytów refinansowych, oprocentowania lokaty terminowej oraz stopy redyskontowej i stopy dyskontowej weksli w Narodowym Banku Polskim.
ZA przyjęciem uchwały głosowali:
– A. Glapiński,
– G. M. Ancyparowicz,
– Ł. J. Hardt,
– C. Kochalski,
– L. Kotecki,
– P. Litwiniuk,
– R. Sura,
– K. Zubelewicz,
– J. Żyżyński.
PRZECIW przyjęciu uchwały głosowali:
– E. M. Łon” – czytamy w „Monitorze”.
Taki sam układ głosów był w głosowaniu nad „uchwałą Nr 4/2022 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 8 lutego 2022 r. zmieniającą uchwałę w sprawie stóp rezerwy obowiązkowej banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej oraz wysokości oprocentowania rezerwy obowiązkowej”.
Sześcioletnia kadencja Eryka Łona w RPP zakończyła się 9 lutego br. Było to pierwsze posiedzenie, w którym wzięli udział powołani w styczniu br. do RPP przez Senat: Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk.
Wczorajsza podwyżka stóp procentowych o 75 pb (do 5,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej) była ósmą z rzędu. Od pierwszej decyzji RPP w październiku ub.r. główna stopa referencyjna wzrosła łącznie o 5,15 pkt proc.
Źródło: ISBnews