Eksport towarów z Polski wzrósł o 1,12% r/r do 80 599 mln euro w III kw. 2024 r., zaś import wzrósł o 6,89% r/r do 84 843 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).
„W III kwartale 2024 r. kontynuowana była spadkowa tendencja eksportu towarów. Jego wartość obniżyła się do 345,7 mld zł, była więc o 3,7% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. Na spadek wartości eksportu złożyło się obniżenie się cen transakcyjnych o 1,9% r/r oraz zmniejszenie wolumenu o 1,0% r/r. III kwartał 2024 r. był już szóstym kiedy nastąpił realny spadek eksportu” – czytamy w komentarzu banku centralnego.
Niekorzystny wpływ na realną dynamikę eksportu miał zarówno niski popyt w Unii Europejskiej oraz obniżona aktywność sektora eksportowego w krajach będących najważniejszymi partnerami handlowymi. Dodatkowo w krajach UE nastąpił wzrost importu z krajów pozaeuropejskich, głównie z Chin, podano także.
„W porównaniu z rokiem poprzednim praktycznie nie zmieniła się wartość eksportu produktów rolnych oraz towarów konsumpcyjnych. W pozostałych kategoriach nastąpił dalszy spadek sprzedaży zagranicznej. Podobnie, jak w II kwartale 2024 r. najsilniej zmniejszyła się wartość eksportu środków transportu, na co złożyły się przede wszystkim głębokie spadki eksportu akumulatorów elektrycznych oraz samochodów osobowych. Silniejszy spadek eksportu do Niemiec niż pozostałych krajów wpłynął na zmniejszenie się udziału zachodniego sąsiada w eksporcie ogółem” – czytamy dalej.
Po pięciu kolejnych kwartałach spadków, w III kwartale 2024 r. nastąpił niewielki wzrost wartości importu. Wartość importowanych towarów wyniosła w tym okresie 363,5 mld zł, była więc o 1,8% wyższa w porównaniu z III kwartałem 2023 r. Nadal jednak pozostawała wyraźnie poniżej poziomu z 2022 r. Wzrost wartości importu wynikał ze zwiększenia wolumenu. W tym okresie import wyrażony w cenach stałych zwiększył się o 4,0% r/r. Jednocześnie utrzymała się spadkowa tendencja wskaźników cen importu, które obniżyły się o 2,4% r/r. Wzrost wartości importu nastąpił w dwóch spośród sześciu głównych kategorii – towarach konsumpcyjnych oraz produktach rolnych. Szczególnie duży był wzrost importu towarów trwałego użytku, w tym urządzeń AGD, podano także.
Źródło: ISBnews