Europejski Bank Wodoru, który będzie ułatwiał i wspierał produkcję i absorpcję odnawialnego wodoru w UE, a także import od partnerów międzynarodowych do europejskich konsumentów, ma powstać jeszcze w tym roku, poinformowała Komisja Europejska. Na jesieni uruchomione zostaną pierwsze aukcje pilotażowe dotyczące produkcji wodoru z OZE z budżetem 800 mln euro.
„Komisja opracowuje obecnie pierwsze aukcje pilotażowe dotyczące produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, które będą pierwszym narzędziem finansowym Banku Wodoru. Aukcje te zostaną uruchomione w ramach funduszu innowacyjnego jesienią 2023 r., z dedykowanym budżetem w wysokości 800 mln euro. Aukcja przyzna producentom wodoru dotację w postaci stałej premii za kilogram wyprodukowanego wodoru przez maksymalnie 10 lat eksploatacji” – czytamy w komunikacie.
Zgodnie z planem UE dąży do uzyskania łącznie 20 mln ton odnawialnego wodoru do 2030 r.: 10 mln ton na rynku krajowym w UE i kolejne 10 mln ton z importu.
Europejski Bank Wodoru ma powstać jeszcze w tym roku.
Głównym celem Banku ma być odblokowanie prywatnych inwestycji w wodorowe łańcuchy wartości w UE i krajach trzecich poprzez reagowanie na początkowe wyzwania i potrzeby inwestycyjne. Bank ma pokryć, a w konsekwencji doprowadzić do obniżenia różnicy kosztów między odnawialnym wodorem a paliwami kopalnymi w przypadku wczesnych projektów.
„W ten sposób wesprze powstający europejski rynek wodoru oraz zaoferuje nowe możliwości wzrostu i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy” – podano także.
KE zapowiedziała, że Bank będzie pełnić rolę koordynacyjną, co zwiększy przejrzystość przepływów, transakcji i cen wodoru, będzie gromadzić informacje o popycie i podaży, dostarczać przejrzyste informacje o cenach oraz opracowywać wskaźniki cenowe. Jego powstanie ma ułatwić łączenie z istniejącymi instrumentami finansowymi w celu wspierania projektów wodorowych.
Jeśli chodzi o międzynarodowy wymiar Banku, Komisja dalej bada, w jaki sposób można go zaprojektować w celu promowania unijnego wsparcia dla importu odnawialnego wodoru. Proponuje oferowanie ekologicznej premii za import odnawialnego wodoru za pośrednictwem podobnego systemu aukcyjnego, jaki jest stosowany na rynku krajowym. Do końca roku zbada możliwe źródła finansowania w ramach budżetu UE lub inicjatywy Team Europe.
Komisja proponuje również utworzenie unijnej platformy aukcyjnej za pośrednictwem Banku Wodoru, oferującej „aukcje jako usługę” dla państw członkowskich, z wykorzystaniem zarówno funduszu innowacyjnego, jak i zasobów państw członkowskich do finansowania potencjalnych projektów w zakresie odnawialnego wodoru.
Źródło: ISBnews