Ryzyko dla obniżki ratingu Polski mogłaby stanowić wyraźna i przedłużająca się redukcja funduszy unijnych oraz nasilenie się konsekwencji wojny w Ukrainie – jej przedłużanie się, co skutkowałoby znacznie słabszymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu, poinformował ISBnews główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Ludwig Heinz.
„Kluczowymi czynnikami ryzyka, które mogą wpłynąć na pogorszenie oceny wiarygodności kredytowej byłoby: nasilenie się konsekwencji wojny w Ukrainie oraz jej przedłużanie, co skutkowałoby znacznie słabszymi średnioterminowymi perspektywami wzrostu. Obniżenie ratingu mogłoby nastąpić również w przypadku wyraźnej oraz przedłużającej się redukcji transferów z Unii Europejskiej do Polski, na przykład z powodu ciągłych napięć politycznych pomiędzy Polską a władzami UE” – powiedział Heinz ISBnews.
Kolejny czynnik, który mógłby mieć znaczenie na możliwość pogorszenia oceny wiarygodności kredytowej Polski jest nadmierna presja fiskalna związana z wyborami parlamentarnymi, która stanie się przedmiotem szczególnej analizy po zakończeniu wyborów.
Główny analityk S&P Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski podtrzymał ocenę, że deficyt general government będzie stopniowo spadał od przyszłego roku.
Heinz podkreślił, że Polska ma bufory mitygujące ryzyka fiskalne oraz wskazuje na „dotychczasowe osiągnięcia Polski w zakresie przestrzegania szeroko pojętej ostrożności fiskalnej”.
„Według naszych prognoz, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ukształtuje się na poziomie 4,9% w 2023 roku oraz 3,6% w 2024 roku. Zadłużenie w relacji do PKB prognozowane jest na 47% PKB zarówno w 2023, jak i 2024 roku. Będziemy uważnie monitorować i analizować politykę fiskalną w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza po wyborach. Zauważyliśmy, że presja fiskalna może się nasilić z powodu różnorodnych kosztownych propozycji wydatkowych związanych z wyborami, ale nadal oczekujemy, że deficyty będą stopniowo spadać od 2024 roku. Nawet jeśli istnieją zagrożenia dla naszej prognozy na 2024 rok, zauważamy pewne bufory wynikające z niedostatecznej realizacji wydatków w porównaniu z zakładanym celem oraz możliwości wzrostu gospodarczego, jeśli obecne trudności ustąpią szybciej. Zwracamy również uwagę na dotychczasowe osiągnięcia Polski w zakresie przestrzegania szeroko pojętej ostrożności fiskalnej. Nasza kolejna aktualizacja oceny ratingowej Polski zaplanowana jest na 1 grudnia 2023 roku” – ocenił Heinz.
Pod koniec czerwca br. S&P Global Ratings nie zaktualizował ratingu suwerennego Polski (A-/stabilna/A-2) w planowanym terminie, tj. 23 czerwca.
Źródło: ISBnews