Wczorajsze projekcje makroekonomiczne Fed wprawiły rynki w euforię, ponieważ Fed zakończył cykl podnoszenia stóp procentowych oraz wskazał na możliwą serię cięć ze względu na zakładany spadek inflacji. To, co jednak jest najważniejsze to to, że według projekcji stopa procentowa ma spadać szybciej niż inflacja. To z kolei oznacza spadek realnych stóp procentowych, aby wspierać tzw. soft landing w gospodarce USA. Tymczasem spadek realnych stóp w USA może przełożyć się na wiele klas aktywów w teorii powodując ich wyższe wyceny. To także dotyczy rynków wschodzących, Polski, czy polskiego złotego.
Złoty najsilniejszy od pandemii. Kurs euro poniżej 4,30
Ostatni raz tak niski kurs euro obserwowaliśmy w marcu 2020 r., czyli na początku pandemii. Natomiast biorąc pod uwagę skalę spadku kursu EUR/PLN w cenie i czasie, czyli z 4,7 do 4,3 w okresie od września do grudnia 2023 r., to ostatni raz tego typu dynamikę mogliśmy obserwować w 2015 r., a wcześniej w 2012 r. Sytuacja z 2023 r. jest zatem wyjątkowa i na razie wydaje się, że złoty może mieć przed sobą, z korektami, ale jednak dobre perspektywy do pierwszego kwartału 2024 r.
Korekta może pojawić się w okolicach ostatnich 10 dni grudnia ze względu na potencjalną realizację zysków z silnego trendu, co mogłoby podnieść notowania do 4,35 lub wyżej (kwestia płynności). Następnie złoty mógłby przejść do ponownej fali umocnienia w ślad za nadchodzącymi dobrymi danymi z polskiej gospodarki w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Niewykluczonym byłby atak na 4,20.
Co zrobi EBC?
Podobne wydarzenie do wczorajszego za oceanem będzie mieć miejsce dziś w Europie. Mowa o decyzji i prognozach EBC. Wydaje się, że Europejski Bank Centralny również może dać wskazówkę do braku dalszego podnoszenia realnych stóp procentowych, ze względu na stagnację gospodarki lub recesję w Niemczech. Tym samym euro może jeszcze bardziej się osłabić, jeśli skopiowane zostałoby działanie Fed przez EBC dziś po południu. Zatem w krótkim terminie 4,25 może przykuwać uwagę.
Źródło: ISBnews / Daniel Kostecki, CMC Markets