Przedsiębiorstwa oczekują w II kw. br. i najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa dalszego spadku popytu na pracę, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Jednakże udział firm planujących zwiększenie zatrudnienia wciąż jest na relatywnie wysokim poziomie.
„W II kw. br. i najbliższych miesiącach przedsiębiorstwa oczekują dalszego spadku popytu na pracę. Największy spadek wskaźnika zatrudnienia kw/kw odnotowano w budownictwie, ale znaczne pogorszenie prognoz wystąpiło również w transporcie i przetwórstwie przemysłowym. Podobnie do kwartalnych kształtują się prognozy zatrudnienia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy – tu również odnotowano spadek w stosunku do poprzedniego odczytu, ale udział firm planujących zwiększenie zatrudnienia wciąż jest na relatywnie wysokim poziomie. Warto także podkreślić, że firmy sygnalizujące w niektórych branżach problem odpływu części pracowników na Ukrainę oceniły go jako znacznie mniej istotny niż pozostałe potencjalne konsekwencje tej wojny” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Według najnowszego odczytu, udział firm mających wolne posady wyniósł 47,5% tj. o 1 pkt proc. mniej od historycznego maksimum zanotowanego w IV kw. 2021 r. Mimo spadku kw/kw, odsetek przedsiębiorstw z wakatami utrzymuje się na wysokim poziomie – wyższym o ok. 5 pp. od średniej z okresu przedpandemicznego, podano także.
W badaniu podkreślono, że problem odpływu pracowników na Ukrainę firmy oceniły jako znacznie mniej istotny skutek wojny niż pozostałe potencjalne konsekwencje. Najbardziej wrażliwą branżą na to ograniczenie jest transport – 9% firm z tego sektora wskazuje, że trudności ze znalezieniem kadry są istotnym problemem w rozwoju przedsiębiorstwa.
„W skali 0-6 średnia ocena jego istotności to 1,9, podczas gdy skutki oceniane jako najdotkliwsze (wzrost cen surowców i materiałów oraz wzrost niepewności) otrzymały średnią ocenę ok. 4,3. W ujęciu przekrojowym problem odpływu pracowników najsilniej odczuwany jest w transporcie i budownictwie, ale nawet w tych branżach nie jest on tak istotny jak inne skutki” – czytamy dalej.
Średnia ocena istotności (2,5 w transporcie i 2,9 w budownictwie) wskazuje, że odpływ pracowników na Ukrainę jest problemem o umiarkowanym znaczeniu, podano także. Analiza danych ankietowych sugeruje jednak, że może się on nasilić.
„Podobnie do prognoz kwartalnych kształtują się prognozy zatrudnienia w perspektywie kolejnych 12 miesięcy – tu również odnotowano spadek w stosunku do poprzedniego odczytu, ale udział firm planujących zwiększenie zatrudnienia wciąż jest na relatywnie wysokim poziomie (38,5% tj. ok. 2 pkt proc. więcej od analogicznego okresu 2019 r.)” – podsumowano.
Ostatnie badanie SM odbyło się w marcu 2022 r. W badaniu SM wzięło udział 2 661 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.
Źródło: ISBnews