Dwudziestu pięciu polskich hurtowników i dystrybutorów wystosowało do Ministerstwa Finansów apel o podjęcie prac nad likwidacją tzw. minimalnego podatku dochodowego CIT. Wystąpienie, sygnowane m.in. przez prezesa Polskiej Izby Handlu (PIH) Waldemara Nowakowskiego zostało skierowane do wiceministra finansów Artura Sobonia.
„Jako przedstawiciele przedsiębiorstw działających w branży hurtu i dystrybucji, współdziałających z małymi i średnimi przedsiębiorstwa handlowymi apelujemy do pana ministra o podjęcie pilnych działań zmierzających do likwidacji tzw. minimalnego podatku dochodowego (art. 24ca ustawy o CIT), który z całą mocą uderzy w polskich przedsiębiorców operujących na niskich marżach” – czytamy w apelu.
W Polsce funkcjonuje ok. 900 hurtowni ogólnospożywczych i specjalistycznych, a także dziesiątki tysięcy hurtowników i dystrybutorów elektroniki, sprzętu RTV/AGD i farmaceutyków.
Jak podkreślają autorzy apelu, „rentowność w tym sektorze gospodarki wynosi często poniżej przewidzianego w ustawie progu 1%”, co – jak zaznaczają – głównie spowodowane jest ograniczonym wpływem dystrybutorów na możliwość kształtowania cen.
„Według zapowiedzi rządu, podatek minimalny miał przede wszystkim uniemożliwić dużym korporacjom stosowanie optymalizacji podatkowej, tymczasem doprowadzi on do bankructw rodzimych przedsiębiorstw. Ministerstwo Finansów podczas projektowania przepisów nie uwzględniło bowiem różnic rentowności w poszczególnych sektorach gospodarki. Nie ma także znaczenia ani wymiar działalności gospodarczej, ani poziom zatrudnienia” – czytamy także.
W apelu podkreślono, że przepisy są szczególnie niekorzystne dla podmiotów handlu hurtowego i detalicznego, które osiągają małą rentowność z powodu niskiej marży.
„Podatek minimalny stanowi zagrożenie dla całego łańcucha dostaw handlu detalicznego, a tym samym dla punktów sprzedaży detalicznej, których w Polsce jest ok. 150 tys.” – wskazano.
Autorzy apelu zaznaczają, że „w najlepszym przypadku podatek minimalny będzie premiował zagraniczne sieci dyskontów, ponieważ uniemożliwi polskim handlowcom konkurencję niższą ceną (i dużym wolumenem), co jednocześnie będzie prowadziło do podbicia inflacji i dodatkowego obciążenia gospodarstw domowych”.
„Już dziś konsekwencją wprowadzenia podatku minimalnego jest wstrzymanie inwestycji i projektów rozwojowych u wielu podmiotów w branży hurtowej i detalicznej, paraliż zarządzania ze względu na brak przewidywalności dalszych konsekwencji oraz spadek atrakcyjności podmiotów dla ewentualnych inwestorów. W dalszej kolejności należy spodziewać się upadłości części polskich firm, zwolnień pracowników, dewastacji łańcucha dostaw i przejęcia części rynku przez zagraniczne sieci” – piszą sygnatariusze apelu.
Sygnatariuszami apelu są m.in. „Bestmar” Rydz i Pawłowska Sp.j, „Brandt” Jerzy Fiszebrandt, Carmen Polska Sp. z o.o., CARMEN Sp. z o.o., Dowhan Sp.j , Grupa Eurocash, Firma handlowa Maestro, Lima S.A, PHPU TEKS S.A., PHU B.J.B Sp z o.o, Polski Tytoń S.A. Przedsiębiorstwo Handlowe MARS Sp.j., Ring Sp. z o.o., Stopol Sp. z o.o. spółka komandytowa, Supra & Co. Sp z o.o., West Trading sp. z o.o. spółka komandytowa.
Źródło: ISBnews